A Hastelloy B3reaktor je proizveden zavarivanjem niske-ugljične Ni-Mo ploče (UNS N10675) pod strogom-kontrolom unosa topline, primjenom odgovarajućeg B3 punila (AWS ERNiMo-10) i provjerom svakog spoja s PMI + RT/PT plus hidrostatskim testom. Ispravno provjerite čistoću, međuprolaznu temperaturu i postupak prekrivanja i posuda će držati klorovodičnu kiselinu od 0 % do 40 % na temperaturama do točke vrenja.

Što je Hastelloy B3 i zašto se koristi za reaktore?
Hastelloy B3 (UNS N10675, W.Nr. 2.4600) je legura nikla-molibdena posebno dizajnirana za reducirajuću-kiselinu, i to je osnovni materijal za reaktore koji rade sa klorovodičnom kiselinom, vlažnim plinom HCl, sumpornom kiselinom (manje od ili jednako 60%), fosfornom kiselinom i drugim kloridom-bogati procesni tokovi gdje nehrđajući čelici pa čak i C-276 ne uspijevaju.
Legura sadrži otprilike 28 % molibdena i 1–3 % željeza na bazi nikla, s vrlo niskim sadržajem kroma (Manje od ili jednako 3 %) i ograničenim željezom + kromom kako bi se ograničilo stvaranje krhkih Ni₄Mo i sigma faza tijekom izlaganja 600–900 stupnjeva. Ta-kontrolna kemija je ono što B3 odvaja od njegovog prethodnika Hastelloy B (koji je patio od pucanja ZUT-a) i od C-276 (koji ima više Cr za oksidaciju, ali je skloniji taloženju u dugotrajnoj smanjenoj-izloženosti u radu). U reaktorskoj posudi to se prevodi u predvidljive stope korozije - obično 0,05–0,25 mm/god u 20 % HCl na 80 stupnjeva - i tvornički zavar koji ne puca nakon hlađenja.
Zalihe JN legura Hastelloy B3 ploča, lim, šipka, žica za zavarivanje i traka za zavarivanje; isporučujemo ih kao sirovinu i kao prethodno-formirane glave, ljuske i kompletne reaktorske posude za kupce u kemijskoj, farmaceutskoj i prerađivačkoj industriji litija.
Kakav je Hastelloy B3 u usporedbi s B2 i C-276 u radu reaktora?
Odaberite B3 prema zadanim postavkama za tokove HCl-dominantne i čiste redukcijske kiseline, odaberite B2 samo kada to zahtijeva ASME kod ili naslijeđeni skup podataka i odaberite C-276 samo kada tok prelazi u oksidirajuće onečišćivače (Fe³⁺, Cu²⁺, HNO3, otopljeni kisik).
Odluka je vođena Pourbaixovim dijagramom procesa - posebno redoks potencijalom i razinom klorida. Tablica u nastavku sažima praktične inženjerske zamjene-koje koristi inženjerski tim JN Alloya pri kvalificiranju reaktora.
|
Kriterij odabira |
Hastelloy B3 (UNS N10675) |
Hastelloy B2 (UNS N10665) |
Hastelloy C-276 (UNS N10276) |
|
Osnovni sastav |
Ni – 28 Mo – 1,5 Fe – 1 Cr |
Ni – 26 Mo – 2 Fe – 1 Cr |
Ni – 16 Mo – 15 Cr – 5 Fe – 4 W |
|
ASME kod slučaja |
Code Case 2486 (kovano) |
ASME SB-333 od 1980-ih |
ASME SB-334, široko prihvaćen |
|
20 % HCl, brzina korozije od 80 stupnjeva |
0,05–0,15 mm/god (odlično) |
0,05–0,20 mm/god (odlično) |
0,20–0,50 mm/god (prihvatljivo) |
|
10 % H₂SO₄, brzina korozije od 100 stupnjeva |
< 0.10 mm/yr |
< 0.10 mm/yr |
0,10–0,30 mm/god |
|
Otpornost na oksidirajuću kiselinu (FeCl3, HNO3) |
Jadno- izbjegavati |
Jadno- izbjegavati |
Izvrsno |
|
Sklonost ZUT-u pucanju nakon zavarivanja |
Nizak (stabilizirana kemija) |
Umjereno (zahtijeva strogu PWHT kontrolu) |
Niska |
|
Zavarljivost / dodatni metal |
AWS ERNiMo-10 |
AWS ERNiMo-7 |
AWS ERNiCrMo-4 |
|
Tipični slučaj upotrebe reaktora |
HCl apsorberi, klor-lužine, litijeva slana otopina |
Stari HCl reaktori, alkilacija sumpornom kiselinom |
Reaktori s miješanom{0}}kiselinom, FGD pročišćivači |
Ključni podaci za nabavu:Određivanje C-276 za čistu HCl posudu je najčešća nad-specifikacija koju vidimo. Inženjeri plaćaju 25–40 % više za granatu C-276 kada bi je B3 nadmašio u upotrebi. Nasuprot tome, određivanje B3 za struju koja sadrži dušičnu kiselinu ili željezni klorid dovodi do brze perforacije - C-276 ili čak legura 20 tu je ispravan poziv.
Koje su najbolje prakse zavarivanja za reaktore Hastelloy B3?
Zavarite B3 plinskim volframovim elektrolučnim zavarivanjem (GTAW / TIG) koristeći AWS ERNiMo-10 punilo, održavajte međuprolaznu temperaturu na ili ispod 93 stupnja (200 stupnjeva F), ograničite unos topline na 0,5–1,5 kJ/mm i izbjegavajte toplinsku obradu nakon zavarivanja osim ako to kvalifikacija postupka izričito ne zahtijeva.

B3 je čvrsta-otopina-ojačana legura, tako da njegova mehanička svojstva potječu od Ni-Mo matrice -, a ne od tvrde faze kojoj je potrebno kaljenje. Toplina je zapravo neprijatelj: produljena izloženost između 600 i 900 stupnjeva taloži Ni₄Mo i -domet-uređenu fazu koja stvrdnjava leguru, ali je čini krhkom i smanjuje njenu otpornost na koroziju za 30-60 %. Stoga postupak zavarivanja mora:
- Koristite odgovarajuće punilo (ERNiMo-10)- AWS A5.14 klasificira ga kao B3. ERNiMo-7 (B2 punilo) je metalurški prihvatljivo ali nema stabilizaciju B3 faze; nemojte zamijeniti ERNiCrMo-4 (C-276 punilo) za reducirajuću kiselinu jer povećava sadržaj Cr i smanjuje otpornost na HCl.
- Održavajte unos topline između 0,5 i 1,5 kJ/mm.Na zidu od 6 mm, to znači otprilike 80–120 A na DCEN s volfram elektrodom od 2,4 mm i argonskom podlogom od 8–12 L/min.
- Međuprolazna temperatura poklopca na 93 stupnja (200 stupnjeva F).Koristite bojice-koje pokazuju temperaturu (Tempil štapići ocijenjeni na 93 stupnja) pri svakom zavarivanju - ovo je pojedinačno najčešće citirano odstupanje u B3 reviziji proizvodnje.
- Preskoči PWHT prema zadanim postavkama.Posuda B3 obično ne zahtijeva toplinsku obradu nakon-zavarivanja radi zaštite od korozije. Žarenje otopinom na 1065 stupnjeva nakon čega slijedi brzo kaljenje koristi se samo za jako hladno-obrađene glave ili nakon ozbiljnog oblikovanja.
- Pročistite korijen i stražnju stranu argonom ili argon-helijem.B3 ne sadrži titan ili aluminij koji bi djelovao kao deoksidans; kontaminacija kisikom u korijenu dovodi do slatkih oksidnih filmova i poroznosti ispod zrna. Zaštitni štit nije -moguć pregovaranje na obodnim šavovima.
Za debele presjeke iznad 19 mm, prijeđite na plazmu ili GTAW vrućom{1}}žicom; za primjenu s oblogom, prijeđite na-lučno zavarivanje trake (SAW s trakom EQNiMo-10). Tim za proizvodnju JN Alloya koristi oboje i može podijeliti kvalificirane WPS ploče na zahtjev.
Koji dodatni metal biste trebali koristiti za B3 zavarivanje - Podudaranje ili nadslaganje?
Koristite odgovarajuće punilo, AWS ERNiMo-10 (ili traku EQNiMo-10), za B3-na-B3 zavare; jedini općenito prihvaćeni overmatch je ERNiCrMo-4 (C-276 punilo) kada posuda prelazi na C-276 prirubnicu ili mlaznicu.
"Odgovarajuće" punilo u legurama nikla znači istu familiju sastava kao osnovni metal - nije bit-za-bit identičan, ali unutar iste AWS klasifikacije. Za B3 ovo je ERNiMo-10 (ASME SFA-5.14). Dva praktična scenarija krše pravilo podudaranja:
- Spojevi različiti od prirubnica C-276 ili legure 625.ERNiCrMo-4 je industrijski standard prijelazno punilo jer tolerira razrjeđivanje od B3 i C-276 i otporan je na pucanje. JN Alloy obično isporučuje preklopne i čeone prijelaze od B3 do C-276 prirubnica s ovim punilom.
- Spojevi koji nisu slični školjkama od ugljika ili nisko-legiranog čelika.Prvo upotrijebite ERNi-1 ili ERNiCrMo-3 maslac, a zatim ERNiMo-10 na strani B3. učinitinenanesite ERNiMo-10 izravno na ugljični čelik - puknut će od razrjeđivanja ugljika.
Čuvajte dodatni metal u namjenskim, označenim ormarima na 5–25 stupnjeva i < 50 % RH; ponovno pecite bilo koje punilo koje je bilo otvoreno dulje od četiri sata, prema smjernicama za skladištenje AWS A5.01.
Kako biste trebali kontrolirati unos topline da biste izbjegli defekte B3 zavara?
Zabilježite amperažu, napon i brzinu svakog zavarivanja na WPS putniku; odbijte svaki prolaz koji prelazi 1,5 kJ/mm ili prelazi međuprolaz od 93 stupnja.

Dva oštećenja koja sprječava-kontrola unosa topline su duktilnost-pukotine (DDC) u ZUT-u i taloženje krte Ni₄Mo faze duž granice fuzije. Oba ovise o vremenu-i-temperaturi-i oba se mogu otkriti samo metalografskim ispitivanjem - dok ih vidite, već popravljate. Kontrolna točka je operativna, a ne analitička.
Praktična formula za unos- topline koju treba napisati na svakoj putničkoj kartici:Unos topline (kJ/mm)=(V × A × 0,06) / (brzina putovanja u cm/min), koristeći standardni faktor učinkovitosti luka od 60 % za GTAW.
Za 12 mm B3 sučeoni spoj zavarene korijen-strane vruće, postavite V=10 V, A=100 A, brzina kretanja 8 cm/min:(10 × 100 × 0,06) / 8=0.75 kJ/mm- udobno unutar stropa od 1,5 kJ/mm.
Ako je kvalifikacija postupka (PQR) obavljena na 1,2 kJ/mm, WPQ ograničava proizvodne zavare na Manje od ili jednako 1,2 kJ/mm - ne Manje od ili jednako 1,5 kJ/mm. PQR strop je uvijek čvršći od univerzalne smjernice.
Koje čišćenje prije-zavara i tretman nakon-zavarivanja zahtijeva B3?
Prethodno-zavarivanje, odmašćivanje, abrazivno-poliranje i acetonsko-brisanje unutar četiri sata od zavarivanja; nakon-zavarivanja, izvršite-dekapiranje pune posude (HNO₃ + HF) i pasiviranje, ali preskočite toplinsku obradu-otklanjanja naprezanja.
Legure nikla-molibdena ne stvaraju samo{1}}pasivni film kao nehrđajući čelici. Svako ulje, marker, sumpor ili olovo koji dotakne površinu prije zavarivanja postaje podpovršinski sulfidni ili oksidni stringer - zajamčeno mjesto početka korozije u HCl. Redoslijed čišćenja pred-zavara koji koristi JN Alloy je:
- Odmastitikrpom natopljenom acetonom ili izopropilnim alkoholom,-ne ostavljajući dlačice.
- Mehaničko brušenjesa namjenskom žičanom četkom od nehrđajućeg-čelika ili diskom od aluminijevog oksida granulacije 60- - nikada ne koristite kotač koji je prethodno dodirivao ugljični čelik.
- Završno brisanje otapalomunutar četiri sata od udaranja luka; ako područje stoji dulje, ponovno-obrišite.
- Pokrijte kraft papirom ili plastikomako će zavareni spoj stajati preko noći prije postavljanja-.
Nakon -zavarivanja, kiselite cijelu unutarnju površinu s 10–20 % HNO₃ + 1–3 % HF kupkom na 50–60 stupnjeva, zatim isperite deioniziranom vodom i osušite. Ovo uklanja toplinsku nijansu i -sloj osiromašen kromom koji je ostao nakon zavara.nemojtepokrenuti smanjenje naprezanja od 595 stupnjeva - taj temperaturni prozor je točno mjesto gdje se taloženje Ni₄Mo ubrzava.
Kako birate između obloženih reaktora, reaktora s slojem i čvrstog B3?
Koristite kruti B3 za posude ispod ~2 m promjera i 5 m³ kapaciteta; koristite zavareni-prekrivajući-ugljični čelik za veće reaktore-podignute na terenu; koristite labavu podstavu samo za-niskotlačne, zamjenjive-podstave.
Čvrsti B3 najčišći je metalurški odgovor, ali i najskuplji - B3 ploča radi otprilike 6-9 puta skuplje od ASTM A516-70 ploče od ugljičnog čelika. Za reaktor promjera 4 m × 8 m visok, taj-delta kapitalnih troškova iznosi šest znamenki. Dizajn obložen slojem vraća većinu otpornosti na koroziju uz djelić cijene.
|
Mogućnost dizajna |
Premija kapitalnih troškova |
Najbolje za |
Ograničenja |
|
Čvrsti B3 |
Najviša |
Mali reaktori < 5 m³, ultra-čisti farmaceutski / litij |
Dizanje teških tereta, skupi popravci |
|
Zavareni-preklop-obložen CS |
~30–40 % solidnih troškova |
Reaktori-podignuti na terenu 5–50 m³ |
Prekrivanje mora biti veće od ili jednako 3 mm, kvalificirano prema ASME SA-265 |
|
Podstava od labave ploče |
~25 % |
Farma spremnika, nisko{0}}skladištenje HCl-a |
Potporni zavar na mjestima prodora mlaznice predstavlja rizik od curenja |
Za većinu kemijskih klijenata, JN Alloy isporučuje azavari-prekrivanje-obložene posude: A516-70 osnovna ljuska, B3 prekrivna traka zavarena na korozivnu površinu, zatim post-prekrivna otopina žarena na 1065 stupnjeva i kaljenje kako bi se obnovila otpornost na koroziju. To daje dopuštenje za koroziju od 3–6 mm s metalurški spojenom oblogom - nema pukotina iza kojih bi kiselina ulazila.
Koje tehnike zavarivanja najbolje funkcioniraju za obloge reaktora B3?
Upotrijebite postupak zavarivanja-potopljenom{1}}elektrodom (SAW-S) s EQNiMo-10 trakom (obično 30 × 0,5 mm) za masu i elektro-zavarivanje troskom (ESW) za podlogu s visokom-brzinom taloženja, a zatim završite s jednim ili dva GTAW kozmetička prolaza s ERNiMo-10.

Prekrivanje reaktorske posude promjera 5 m × 8 m zahtijeva ~200 kg punila po kvadratnom metru korozivne površine. To nije ručni-posao. Prekrivanje SAW trake pri 250–400 mm/min s 600–800 A na traci standardni je proizvodni proces. Tri operativna pravila:
- Zadržite sloj veći od ili jednak 3 mm u konačnoj kemiji.Razrjeđivanje iz supstrata od ugljičnog-čelika može povući Cr i Fe gore, a Mo dolje - ispod-debljine ili niski-prolazi taloženja proizvode sloj koji više nije "B3".
- Najprije upotrijebite zaštitni sloj.Zavarite maslac ERNiCrMo-4 debljine 2–3 mm na ugljični čelik, zatim nanesite sloj ERNiMo-10. Maslac djeluje kao prijelazno punilo koje tolerira razrjeđivanje ugljikom.
- Provjerite kemiju sloja.Uzmite kupon za kemijsku analizu na početku svake kampanje prekrivanja, zatim jedan na svakih 200 mm duljine posude. Specifikacije: 27–32 % Mo, manje ili jednako 3 % Cr, manje ili jednako 3 % Fe na završnoj površini sloja, prema ASME SA-265.
ESW (elektro-zavarivanje troske) je brže, ali proizvodi grublje zrno i nešto niži oporavak Mo; JN Alloy ga koristi na posudama > 25 m³ gdje je proizvodna propusnost važnija od zadnjih 5 % učinka korozije.
Kako pregledavate i{0}}provjeravate kvalitetu B3 reaktora?
Pregledajte ovim redoslijedom: vizualno (100 %) → dimenzijski (100 %) → površinska PT na svim zavarima (100 %) → volumetrijska RT na svim sučeonim zavarima Veći ili jednak 19 mm (100 %) → PMI na svakoj ploči i kuponu zavara (100 %) → hidrotest na 1,5 × projektirani tlak (100 %), zatim završno unutarnje kiseljenje + pasiviranje.
QC lanac odražava ASME odjeljak V i odjeljak VIII Div 1 za tlačnu posudu od-legure nikla. Redoslijed je bitan: svaki korak hvata neuspjehe za koje sljedeći korak pretpostavlja da su već uklonjeni. Standardni plan inspekcije tvrtke JN Alloy, koji se isporučuje uz svako plovilo, uključuje:
- Vizualni pregled (VT)prema AWS QC1, prihvaćanje prema ASME V članku 9.
- Ispitivanje-penetratorom (PT)na svim zavarima - ASTM E165, može se-prati vodom ili naknadno{3}}emulgirati.
- Radiografski pregled (RT)prema ASME V članku 2 na svim sučeonim zavarima debljine stijenke veće ili jednake 19 mm. Točkasto RT na zavare mlaznice.
- Pozitivna identifikacija materijala (PMI)s XRF analizatorom na svakoj ploči, glavi i prirubnici mlaznice prije postavljanja-. Uobičajeni kvar na terenu je komad ploče C-276 prokrijumčaren u brod B3 jer izgledaju identično.
- Hidrostatsko ispitivanjena 1,5 × projektirani tlak (ili 1,3 × za ASME VIII Div 1 alternativna pravila) držan 30 minuta, nakon čega je uslijedila provjera curenja sapun-otopine na svakom zavaru mlaznice.
- Završno kiseljenje i pasiviranjekao što je opisano u gornjem dijelu o čišćenju.
Svaki korak se bilježi na putniku Plana inspekcije i testiranja (ITP) koji putuje s plovilom od primanja ploče do otpremanja. JN Alloy pruža ITP predložak u paketu s ponudama kako bi klijenti mogli uskladiti svoje inspektore s prekretnicama.
Koje su ne-destruktivne metode ispitivanja potrebne za B3?
B3 posude obično zahtijevaju PT na svim zavarima i RT na sučeonim zavarima; UT ispitivanje i ispitivanje vrtložnim-strujama nisu obavezni, ali se preporučuju za debele slojeve i hladno{2}}formirane glave.
Potreban opseg NDT-a određen je konstrukcijskim kodom (ASME VIII Div 1 u Sjevernoj Americi, EN 13445 u EU, GB 150 u Kini). Sva tri kodeksa tretiraju legure nikla poput nehrđajućeg čelika za NDT svrhe, uz nekoliko praktičnih razlika:
- PT- ASTM E165 s penetrantom-koji se može prati vodom ili naknadno{3}}emulgirati. Prihvaćanje prema ASME V T-640. Koristite ovo za hvatanje površinskih pukotina od DDC-a.
- RT- ASME V Članak 2, prihvaćanje prema VIII Div 1 UW-51. Koristite X-zrake ili Ir-192. RT je jedina volumetrijska metoda koja može otkriti planarne ZUT-ove pukotine.
- UT- ASME V Članak 5 za detekciju-smičnih valova laminata u matičnoj ploči. Opcionalno, ali se preporučuje na pločama > 50 mm.
- Vrtložna struja(niz ili pulsirajuće) - korisno za skeniranje unutarnje površine sloja nakon strojne obrade kako bi se potvrdila debljina sloja. ASTM E2159 je izvediv standard.
- Sadržaj ferita(primjenjivo samo na B3 ako je došlo do nenamjerne kontaminacije nehrđajućim metalom) - kalibrirajte Feritscope na poznatom uzorku B3; legura u biti nije-magnetična, tako da svako očitanje iznad ~5 FN ukazuje na kontaminaciju.
JN Alloy može izvoditi svih pet metoda u-kući; za-inspekciju treće strane-kojoj je svjedočio klijent, zakazujemo Lloyd's, TÜV, SGS, BV ili DNV u fazi ponude.
Koji paket dokumentacije mora putovati s reaktorom B3?
Reaktor B3 isporučuje se s EN 10204 3.1 / 3.2 kompletom certifikata materijala, ASME U2 / U3 / U4 kompletom obrazaca, svim zavarivačima WPQ + WPS + PQR, NDT izvještajima, zapisom o hidrostatskom ispitivanju, ITP putnikom i pločicom s nazivom koja se može pratiti do izvornih toplinskih brojeva.
ASME odjeljak VIII zahtijeva da svaka tlačna posuda napusti radionicu s izvješćem o podacima (U-1 za UM, U-2 za U, U-3 za U3). Za plovilo B3 dodatna dokumentacija je ono što dokazuje da metalurgija zapravo odgovara pločici s nazivom i da je poštovan plan kontrole kvalitete. Standardni JN Alloy paket je:
- Potvrde o ispitivanju mlina (MTC)- 3.1 certifikata na svakoj ploči, glavi, prirubnici, spojnici. EN 10204 3.2 s TÜV / LR / DNV svjedokom ako klijent to naruči.
- Dokumentacija o zavarivanju- WPS listovi, PQR zapisi i WPQ certifikati za svakog zavarivača koji je dotaknuo posudu.
- NDT izvješća- VT, PT, RT, UT zapisi, s filmom ili digitalnim rendgenskim snimkama čuvaju se 7 godina.
- PMI rekord- Ispisi XRF analizatora s zapisnikom kalibracije, zaključani na broj zagrijavanja ploče.
- Izvješće o hidrostatskom ispitivanju- tlak, trajanje, temperatura okoline, curenje-rezultati provjere.
- Zapisnik toplinske obrade- za rješenje-žarene glave i slojevi.
- ITP putnik- faza-po-etapa potpisuje-s inicijalima inspektora.
- Pločica s imenom- ASME-sa serijskim brojem proizvođača, projektiranim tlakom, projektiranom temperaturom, specifikacijom materijala, godinom proizvodnje.
Plovilo koje se isporučuje bez ovog kompletnog paketa je, prema našem iskustvu, plovilo koje dolazi na mjesto s pitanjem na koje nitko ne može odgovoriti. Paket je najjeftinije osiguranje na reaktoru.
B3 Reactor Welding - Quick-Referentna kartica parametara
|
Parametar |
GTAW (TIG) - B3 do B3 |
SAW traka - sloj na CS |
|
Punilo |
ERNiMo-10 (Ø 1,6 / 2,4 mm) |
Traka EQNiMo-10 (30 × 0,5 mm) |
|
Procesni plin |
Argon 99,99 %, plamenik 8–12 L/min, stražnji štit 15–25 L/min |
Flux + pomoćni argon |
|
Struja / polaritet |
DCEN, 80–130 A |
DCEP, 600–800 A |
|
Napon |
9–12 V |
25–32 V |
|
Brzina putovanja |
6–10 cm/min |
25–40 cm/min |
|
Ulazni strop topline |
1,5 kJ/mm |
2,5 kJ/mm |
|
Međuprolazna temperatura max |
93 stupnja (200 stupnjeva F) |
150 stupnjeva (300 stupnjeva F) |
|
PWHT |
Ništa (kao -zavareno) |
Otopina žariti 1065 stupnjeva + prigušiti nakon potpunog prekrivanja |
|
opseg NDT |
PT + RT na svim sučeonim zavarima |
PT + ultrazvuk na prekrivanju, uzorkovanje RT |
Često postavljana pitanja
Koja je razlika između Hastelloya B2 i B3?
B3 je nasljednik B2. Njih dvoje dijele bazu Ni-26/28-Mo, ali B3 stabilizira kemiju strožim kontrolama željeza i kroma i dodaje male getere od titana i aluminija. Rezultat je dramatično niži rizik od HAZ-pukotina i stabilne performanse korozije nakon zavarivanja. Praktično, B2 zahtijeva agresivniju PWHT kontrolu; B3 zavari brod kakav je zavaren.
Je li Hastelloy B3 isto što i Alloy B-3?
Da. "Hastelloy" je trgovački naziv Haynes International; generička oznaka jeLegura nikla B-3ili UNS N10675. Drugi proizvođači kao što je Special Metals distribuiraju ekvivalentne kvalitete pod različitim imenima (npr.Legura B-3u njihovom katalogu).
Može li se Hastelloy B3 zavarivati bez toplinske obrade nakon -zavarivanja?
Da, u gotovo svim slučajevima. B3 posude stavljaju se u rad u -zavarenom stanju. Žarenje u otopini na 1065 stupnjeva nakon čega slijedi brzo hlađenje koristi se za jako hladno-obrađene glave i slojeve nakon zavarivanja ugljičnog čelika, ali nije potrebno za rutinsko zavarivanje.
Koji se dodatni metal koristi za Hastelloy B3?
AWS A5.14 ERNiMo-10 (žica) ili EQNiMo-10 (traka) je standardno odgovarajuće punilo. ERNiMo-7 (B2 punilo) je metalurški prihvatljivo, ali nema B3 fazni stabilizacijski paket. ERNiCrMo-4 (C-276 punilo) koristi se samo na prijelaznim zavarima na C-276 ili nehrđajuće komponente.
Koja je najveća međuprolazna temperatura za Hastelloy B3?
93 stupnja (200 stupnjeva F). Ovo je brojka navedena u kvalifikacijskim omotnicama odjeljka IX ASME za postupke B3 i odgovara izvornom tehničkom biltenu Haynes. Prekoračenjem postoji opasnost od taloženja Ni₄Mo u zavarivanju i ZUT-u.
Koja je maksimalna radna temperatura za Hastelloy B3?
Za čistu reducirajuću{0}}kiselinu, B3 je ocijenjen do približno 400 stupnjeva neprekidno, iako većina kemijskih reaktora radi ispod 200 stupnjeva. Iznad 400 stupnjeva, B3 se ne preporučuje - legura nije dizajnirana za visoko-temperaturnu čvrstoću, a rast zrna u kombinaciji s taloženjem faza degradira duktilnost.
Može li se B3 koristiti u klorovodičnoj kiselini u svim koncentracijama?
Da. B3 je ocijenjen za 0 % do 40 % HCl u cijelom temperaturnom rasponu do vrenja. Iznad 40 % HCl ili u prisutnosti jakih oksidansa (Fe³⁺, Cu²⁺, slobodni Cl₂, HNO3), stope korozije rastu i potrebna je drugačija legura.
Može li se B3 koristiti u sumpornoj kiselini?
Da, do oko 60 % koncentracije ispod 100 stupnjeva. Osim toga, stope korozije naglo rastu. Za miješane struje sumpora i oksidansa općenito se preferira Hastelloy C-276 ili Alloy 20.
Koji NDT je obavezan za B3 reaktor?
Prema ASME V članku 4 i 6 i VIII Diviziji 1: vizualni pregled svakog zavara, ispitivanje penetrantom boje-na svakoj površini zavara i radiografsko ispitivanje na svim sučeonim zavarima Većim ili jednakim 19 mm. Feromagnetske/feritne provjere nisu potrebne za B3 - legura u biti nije-magnetična.
Je li PMI obavezan na plovilu B3?
Da, na svakoj ploči, glavi i seriji potrošnog materijala prije postavljanja-. Cijena PMI XRF skeniranja zanemariva je u usporedbi s cijenom otvaranja reaktora nakon što je ploča od 316L greškom sletjela u B3-dvorište.
Može li se B3 reaktor izgraditi na podlozi od ugljičnog-čelika s slojem?
Da - ovo je najčešći dizajn za-posude postavljene na terenu veće od 5 m³. Ugljični čelik A516-70 zavaren je s EQNiMo-10 do minimalne debljine 3 mm, kvalificiran prema ASME SA-265, otopina žarena na 1065 stupnjeva, kaljena u vodi i dekapirana.
Koji standardi vrijede za B3 reaktor?
ASME SB-333 (ploča), SB-619 (zavarena cijev), SB-775 (priključci), SB-829 (općenito), ASME odjeljak IX (zavarivanje), odjeljak V (NDT), odjeljak VIII (posude), ASTM B333 (ploča), AWS A5.14 (punilo) i ISO 15156 / NACE MR0175 za kiselo-uslužna kompatibilnost.
Koja je stopa korozije B3 u 20 % HCl na 80 stupnjeva?
Tipično 0,05 do 0,15 mm/godišnje po Haynesovim objavljenim podacima o izokoroziji. Ovo stavlja B3 unutar "dobre" ovojnice od 0,5 mm/godišnje za kemijske reaktore i podržava projektirani životni vijek veći od 20 godina na standardnom dopuštenju korozije od 6 mm.
Zašto B3 ne uspijeva u dušičnoj kiselini?
B3 sadrži manje od ili jednako 3 % kroma - daleko ispod ~ 16 % minimuma potrebnog za stvaranje stabilnog pasivnog filma u oksidirajućim kiselinama. Dušična kiselina, željezni klorid i bakrov klorid brzo napadaju matricu Ni-Mo. Koristite leguru 20 ili C-276 u oksidacijskoj službi.
Može li se B3-hladno oblikovati?
Da, do granice od oko 20 % hladne obrade bez međužarenja. Veća deformacija zahtijeva žarenje u otopini na 1065 stupnjeva nakon čega slijedi brzo hlađenje kako bi se obnovila otpornost na koroziju. Rubovi s glavama, jastučići za pojačanje mlaznica i tanjuraste glave se rutinski hladno-oblikuju.
Može li se B3 strojno obrađivati?
Da, ali rad{0}}agresivno otvrdnjava. Koristite oštre alate od tvrdog metala, pozitivan nagib, niže brzine rezanja (10–25 m/min) i izdašnu rashladnu tekućinu. Ne dopustite da čips žuči; ostavit će hrapavu površinu koju je teško očistiti kiselinom.
Što je slučaj koda ASME za B3?
ASME Code Case 2486 regulira upotrebu SB-333 nikal-molibden legure (UNS N10675) u Odjeljku VIII Div 1 konstrukcije. Slučaj je posljednji put ažuriran 2018. i naširoko ga prihvaćaju američke državne i kanadske pokrajinske vlasti.
Koliko vremena je potrebno za izradu B3 reaktora?
Vrijeme isporuke JN Alloya traje 14–22 tjedna za tipičnu 5–20 m³ čvrstu-B3 posudu, uključujući nabavu materijala, oblikovanje, zavarivanje, NDT, hidrotest i otpremu. Posude obložene slojem-traje 18-28 tjedana zbog-kaljenja i ciklusa kaljenja otopinom za sloj.
