|
Predviđa se da će se cijene nikla na LME-u 2026. godine kretati između 15.500 – 18.500 USD po metričkoj toni, uz osnovni slučaj oko 16.800 USD/t. To predstavlja povećanje od 10-15% u odnosu na prosjeke za 2025., potaknuto neizvjesnošću izvozne politike Indonezije, rastom potražnje za baterijama za električna vozila i smanjenjem globalne ponude. Za kupce nehrđajućeg čelika to znači procijenjeno povećanje troškova sirovina od 5-8% za razrede serije 300. |
Nikal je najvažniji pokretač troškova za austenitni nehrđajući čelik. Čini otprilike 60-70% cijene sirovina u nehrđajućem čeliku 304 i više od 80% u316L. Kad se cijene nikla pomaknu, cijene nehrđajućeg čelika slijede - ponekad s odgodom, ponekad pojačane doplatama za legure.

Ovaj članak ispituje sile koje oblikuju cijene nikla u 2026., prevodi ta kretanja u konkretne utjecaje na troškove za različite vrste nehrđajućeg čelika i legura nikla i pruža djelotvorne strategije za timove za nabavu za upravljanje volatilnošću. Sve podatkovne tablice uključuju eksplicitne citate izvora za podršku odlukama o nabavi i usklađenosti revizije.
Polazna vrijednost za 2025.:LME nikal u prosjeku je iznosio približno 15 200 USD/t u 2025., što je pad od vrhunca 2022. od 28 000 USD/t
Prognoza za 2026.:Predviđeni raspon za 2026.: 15 500-18 500 USD/t, osnovni scenarij 16 800 USD/t
Utjecaj na troškove:Utjecaj dodatne naknade za nehrđajući čelik: +5-8% za 304/304L, +8-12% za 316L
Udar legure:Doplate za leguru nikla (Hastelloy, Inconel): +12-18%
Ovaj članak pokriva:Strategije nabave, alati za zaštitu od rizika i opcije zamjene materijala
Što je nikal i zašto je važan za nehrđajući čelik?
Nikal jednostavnim jezikom
Nikal (kemijski simbol Ni, atomski broj 28) je srebrnasto-bijeli metal koji je otporan na koroziju i održava svoju čvrstoću na visokim temperaturama. Zamislite ga kao 'ljepilo' koje nehrđajućem čeliku daje najvrjednija svojstva: otpornost na hrđu, sposobnost podnošenja jakih kemikalija i čvrstoću na povišenim temperaturama.
Sadržaj nikla prema stupnju
Tablica 1: Sadržaj nikla i udio u troškovima prema stupnju nehrđajućeg čelika / legure nikla
|
Razred |
Tip |
Sadržaj Ni (%) |
cca. Ni udio u troškovima sirovina |
Primarna upotreba |
|
201 |
Austenitni (niski-Ni) |
3.5-5.5 |
25-35% |
Kuhinjska oprema, dekorativni paneli |
|
304 / 304L |
Austenitni |
8.0-10.5 |
55-65% |
Opće namjene, obrada hrane, spremnici za kemikalije |
|
309S |
Austenitna (visoka-temp.) |
12.0-15.0 |
65-72% |
Komponente peći, izmjenjivači topline |
|
310S |
Austenitna (visoka-temp.) |
19.0-22.0 |
72-78% |
Dijelovi-peći za visoke temperature, peći |
|
316 / 316L |
Austenitni (Mo-dodan) |
10.0-14.0 |
65-75% |
Morski, kemijski, farmaceutski |
|
317L |
Austenitni (visoki-Mo) |
11.0-15.0 |
68-78% |
Visoko korozivna kemijska okruženja |
|
321 |
Austenitni (Ti-stabilizirani) |
9.0-12.0 |
60-70% |
Ispuh zrakoplova, kemijska obrada |
|
347 |
Austenitni (Nb-stabilizirani) |
9.0-13.0 |
62-72% |
Zavareni sklopovi, servis na visokim-temperaturama |
|
904L |
Super austenitni |
23.0-28.0 |
80-88% |
Jaka korozija, offshore platforme |
|
2205 (Dupleks) |
Duplex |
4.5-6.5 |
40-50% |
Desalinizacija, kemijski tankeri |
|
2507 (super dupleks) |
Super Duplex |
6.0-8.0 |
45-55% |
Podvodni razdjelnici, HPHT oprema |
|
Inconel 625 |
Legura nikla |
58,0 min |
85-92% |
Zrakoplovstvo, kemijska obrada, pomorstvo |
|
Hastelloy C276 |
Legura nikla |
57,0 min |
85-92% |
Kemijska obrada, obrada otpada |
|
Monel 400 |
Legura nikla-bakra |
63,0 min |
88-95% |
Pomorska tehnika, fluorovodična kiselina |
Kao što pokazuje tablica 1, odnos između sadržaja nikla i udjela nikla u cijeni sirovina nije linearan. Viši-stupnjevi nikla imaju nesrazmjerno veću osjetljivost na cijenu jer je nikal najskuplji glavni legirajući element. Povećanje cijene nikla od 1000 USD/t dodaje otprilike 80-120 USD/t trošku 304 koluta, ali 500-700 USD/t trošku Inconel 625 ploče.
Povijest cijena nikla na LME-u: pregled 2020.-2025
Razumijevanje dosadašnjih cijena nikla pomaže nam razumjeti kamo idu. Proteklih pet godina bile su među najpromjenjivijima u povijesti tržišta nikla, potaknute krizom LME-a 2022., brzim širenjem ponude u Indoneziji i pojavom potražnje za baterijama za električna vozila.
Godišnje prosječne LME cijene nikla (USD/metrička tona)
Tablica 2: Gotovinske cijene nikla na LME-u, godišnji sažetak 2020.-2025.
|
Godina |
Godišnji prosjek (USD/t) |
Najviša godina (USD/t) |
Godina najniže (USD/t) |
YoY promjena |
Ključni vozač |
|
2020 |
13,787 |
16,880 |
11,065 |
-1.3% |
Pad potražnje za COVID-19, oporavak u H2 |
|
2021 |
18,398 |
20,670 |
16,170 |
+33.5% |
Oporavak nakon-pandemije, manjak opskrbe |
|
2022 |
22,282 |
33,715 |
18,255 |
+21.1% |
LME short squeeze (ožujak), Rusija-Ukrajinski sukob |
|
2023 |
16,836 |
27,090 |
15,710 |
-24.4% |
Ponuda u Indoneziji raste, potražnja usporava |
|
2024 |
16,412 |
19,940 |
14,870 |
-2.5% |
Politika kvota u Indoneziji, slabost imovine u Kini |
|
2025 |
~15,200 |
~17,800 |
~13,500 |
-7,4% (procj.) |
Globalna prekomjerna ponuda, indonezijski izvoz, potražnja za električnim vozilima sporija od očekivane |
Izvor: službeni podaci o poravnanju Londonske burze metala (LME) 2020.-2024.; Podaci za 2025. temeljeni na dnevnim podacima o poravnanju LME-a do svibnja 2026., prosječni i godišnji. Promjena na godišnjoj razini izračunata na osnovi godišnjeg prosjeka.
Kriza 2022.: Lekcije koje su još uvijek relevantne
U ožujku 2022. cijene nikla na LME-u porasle su s otprilike 29 000 USD/t na rekordnih 101 365 USD/t u manje od 24 sata prije nego što je LME zaustavio trgovanje i otkazao trgovanje. Ovaj događaj, izazvan velikom kratkom stiskom vezanom uz pozicije Tsingshan Grupe, ostaje najdramatičniji primjer volatilnosti tržišta nikla u modernoj povijesti.
Za kupce nehrđajućeg čelika lekcija je jasna: volatilnost cijene nikla može povećati troškove materijala za 200-400% unutar nekoliko dana. Strategije nabave moraju uzeti u obzir rizik repa, a ne samo prosječne cijene.
Vizualizacija putanje cijena
Krivulja cijene nikla od 2020. do 2025. tvori jasan obrazac: nagli oporavak 2021., skok bez presedana i pad 2022., produženi silazni trend 2023. potaknut indonezijskom opskrbom i stabilizacija na nižim razinama 2024.-2025. Od sredine 2026. cijene se približavaju potencijalnoj točki preokreta gdje bi disciplina ponude iz Indonezije i rastuća potražnja za niklom klase 1 za električna vozila mogli pogurati cijene prema gore.
Prognoza cijene nikla za 2026

Tablica 3: LME scenariji cijena nikla za 2026
|
Scenarij |
LME raspon nikla (USD/t) |
Vjerojatnost |
Ključne pretpostavke |
|
Slučaj Bik |
18,000-22,000 |
15-20% |
Indonezija oštro steže izvoz; Potražnja za električnim vozilima se ubrzava; Zapadne sankcije na ruski nikl sužavaju ponudu |
|
Osnovni slučaj |
15,500-18,500 |
55-65% |
Indonezija zadržava trenutne kvote uz umjereno pooštravanje; Potražnja za električnim vozilima raste 15-20% na godišnjoj razini; globalna ponuda/potražnja blizu ravnoteže |
|
Slučaj Medvjed |
12,000-15,000 |
20-25% |
Indonezija ukida izvozna ograničenja; Rast potražnje za električnim vozilima zastaje; globalna recesija smanjuje industrijsku potražnju; rastu novi rudnici u Africi i Australiji |
Pokretači koji oblikuju cijene 2026
Strana opskrbe
Dominacija Indonezije:Indonezija proizvodi približno 55-60% globalne ponude nikla. Državna politika izvoznih kvota i dalje je najveći čimbenik rizika na strani ponude.
Rizik izvozne politike:Indonezijska vlada najavila je planove za postupno ograničavanje izvoza rude nikla kako bi potaknula domaću preradu. Čak i djelomična provedba uklonila bi 200.000-400.000 t godišnje ponude s tržišta.
Pad filipinske proizvodnje:Proizvodnja rudnika nikla u Filipinima pala je za 15-20% od 2022. zbog smanjenja sadržaja rude i ekoloških propisa. Očekuje se da će nekoliko velikih novih projekata izvan Indonezije dosegnuti proizvodnju prije 2027.
Neravnoteža klase 1 u odnosu na klasu 2:Zaliha (čistog) nikla klase 1 postaje tijesna kako se neke starije operacije zatvaraju, a nova ponuda prvenstveno je klasa 2 (NPI/fero-nikl), koja ne može u potpunosti zamijeniti u svim primjenama.
Strana potražnje
Nehrđajući čelik (65-70%):Nehrđajući čelik pokriva otprilike 65-70% globalne potražnje za niklom. Rast je skroman (2-3% godišnje), ali stabilan, potaknut infrastrukturom, preradom hrane i kemijskom industrijom.
EV baterije (12-15%):EV baterije (NMC katode) najbrže su{0}}rastući segment potražnje za niklom. Predviđa se da će globalna potražnja za niklom za EV porasti za 18-22% u 2026., dosežući otprilike 350.000-400.000 t.
Legure i zrakoplovstvo (8-10%):Potražnja za zrakoplovima, obranom i specijalnim legurama i dalje je snažna, rastući za 4-6% godišnje.
Ostalo industrijsko (8-10%):Pokrivanje, elektronika i druge industrijske namjene čine ravnotežu, uz skroman rast.
Tromjesečni put cijene (osnovni slučaj)
Tablica 4: Tromjesečna LME projekcija cijene nikla za 2026. (osnovni slučaj)
|
Četvrt |
Predviđeni LME raspon (USD/t) |
Trend |
Ključni faktor |
|
Q1 2026 (stvarno) |
15,200-16,800 |
Stabilno-Malo gore |
Oporavak sezonske potražnje, obnavljanje zaliha nakon smanjenja zaliha-na kraju 2025 |
|
Q2 2026 (Trenutno) |
15,500-17,200 |
Umjereno gore |
Pregled kvota za Indoneziju, sezona nabave baterija za EV |
|
Q3 2026 (Prognoza) |
16,000-17,800 |
Gore |
Ljetno održavanje smanjuje proizvodnju nehrđajućeg čelika, smanjuje opskrbu |
|
Q4 2026 (Prognoza) |
16,500-18,500 |
Gore |
Nabava do-godine, potencijalne najave politike Indonezije |
Kako se cijene nikla prevode u troškove nehrđajućeg čelika
Tvornice nehrđajućeg čelika ne određuju cijene svojih proizvoda samo na temelju osnovne cijene čelika. Umjesto toga, koriste dvo-komponentni model određivanja cijena:
Osnovna cijena:Relativno stabilna osnovna cijena koja pokriva troškove pretvorbe tvornice (taljenje, valjanje, obrada, opći troškovi i marža).
Dodatna naknada za legura (RAW):Mjesečna-prilagođena doplata koja odražava stvarnu cijenu legirajućih elemenata - prvenstveno nikla, kroma, molibdena i željeza. Taj se dodatak mijenja svaki mjesec kako se cijene sirovina mijenjaju.
Formula:Osnovna cijena + doplata za legure=Ukupna cijena po jedinici težine (obično po lb ili po kg).
Raščlamba troškova sirovina od nehrđajućeg čelika
Tablica 5: Analiza troškova sirovina za glavne vrste nehrđajućeg čelika
|
Troškovna komponenta |
304 SS (% sirove cijene) |
316L SS (% sirove cijene) |
Primarni pokretač cijena |
|
nikal |
55-65% |
65-75% |
LME novčana nagodba nikla |
|
Krom |
15-18% |
12-15% |
Fero-krom spot cijena (Kina/Europa) |
|
Molibden |
0% |
8-12% |
FERRO{0}}MOLY točka (MBIO) |
|
Željezo/otpad |
10-15% |
8-12% |
Indeks čeličnog otpada, sirovo željezo |
|
Ostalo (Mn, Si, Cu, N) |
3-5% |
2-4% |
Košara za manje metale |
|
Pretvorba/obrada |
Uključeno u osnovnu cijenu |
Uključeno u osnovnu cijenu |
Energija, rad, režije |
Utjecaj prema stupnju nehrđajućeg čelika
Budući da različiti stupnjevi sadrže različite količine nikla, utjecaj povećanja cijene nikla na troškove značajno varira. Sljedeća tablica kvantificira utjecaj po 1.000 USD/t promjene cijene nikla na LME-u.
Tablica 6: Osjetljivost cijene nikla prema vrsti nehrđajućeg čelika
|
Razred |
Ni Sadržaj |
Utjecaj na troškove po povećanju Ni od 1000 USD/t (USD/t) |
Utjecaj na cijenu po 1.000 USD/t Ni povećanja (USD/lb) |
Ocjena osjetljivosti |
|
201 |
3.5-5.5% |
35-55 USD |
USD 0,016-0,025 |
Niska |
|
304 / 304L |
8.0-10.5% |
80-105 dolara |
0,036-0,048 USD |
Umjereno |
|
309S |
12.0-15.0% |
120-150 USD |
0,054-0,068 USD |
visoko |
|
310S |
19.0-22.0% |
190-220 dolara |
0,086-0,100 USD |
Vrlo visoko |
|
316 / 316L |
10.0-14.0% |
100-140 USD |
0,045-0,064 USD |
visoko |
|
317L |
11.0-15.0% |
110-150 dolara |
0,050-0,068 USD |
visoko |
|
321 |
9.0-12.0% |
90-120 dolara |
0,041-0,054 USD |
Umjereno-Visoko |
|
904L |
23.0-28.0% |
230-280 dolara |
0,104-0,127 USD |
Vrlo visoko |
|
2205 |
4.5-6.5% |
45-65 USD |
0,020-0,030 USD |
Nisko-Umjereno |
|
2507 |
6.0-8.0% |
60-80 USD |
0,027-0,036 USD |
Umjereno |
Tablica 7: Procijenjeni rasponi doplate za legure pod različitim scenarijima cijena nikla (2024.-2026.)
|
Scenarij |
LME Ni (USD/t) |
304 Alloy Surch. (USD/t) |
316L Legura Surch. (USD/t) |
310S legura Surch. (USD/t) |
2205 Legura Surch. (USD/t) |
|
Prosjek 2024 |
16,412 |
~2,850 |
~3,400 |
~4,600 |
~1,650 |
|
Prosjek 2025 |
~15,200 |
~2,630 |
~3,150 |
~4,250 |
~1,520 |
|
2026 Osnovni slučaj |
~16,800 |
~2,910 |
~3,490 |
~4,720 |
~1,690 |
|
Slučaj Bull iz 2026 |
~20,000 |
~3,460 |
~4,180 |
~5,620 |
~2,010 |
|
Slučaj Medvjed iz 2026 |
~13,500 |
~2,340 |
~2,810 |
~3,780 |
~1,350 |
Utjecaj na proizvode od legura nikla
Legure nikla - uključujući Inconel, Hastelloy, Monel i druge specijalne vrste-nikla - još su osjetljivije na kretanje cijena nikla nego nehrđajući čelik. Budući da ove legure sadrže 55-95% nikla, promjena cijene nikla od 1000 USD/t pretvara se u promjenu cijene sirovina od 550-950 USD/t.
Tablica 8: Osjetljivost cijene nikla za glavne vrste legura nikla
|
Legura nikla |
Ni Sadržaj |
Ključni legirajući elementi |
Utjecaj na troškove po povećanju Ni od 1000 USD/t (USD/t) |
Primarne aplikacije |
|
Inconel 600 |
72,0% min |
Cr 14-17%, Fe 6-10% |
680-760 USD |
Kemijska obrada, toplinska obrada, komponente peći |
|
Inconel 625 |
58,0% min |
Cr 20-23%, Mo 8-10%, Nb 3,15-4,15% |
580-660 USD |
Zračni, kemijski, pomorski, nuklearni |
|
Inconel 825 |
38-46% |
Cr 19,5-23,5%, Mo 2,5-3,5%, Cu 1,5-3% |
400-500 USD |
Cijevi u bušotinama, kemijska obrada, dekapiranje |
|
Hastelloy C276 |
57,0% min |
Cr 14,5-16,5%, Mo 15-17%, W 3-4,5% |
570-680 USD |
Obrada otpada, odsumporavanje dimnih plinova, kemijska |
|
Hastelloy C22 |
56,0% min |
Cr 20-22,5%, Mo 12,5-14,5%, W 2,5-3,5% |
560-660 dolara |
Farmaceutika, celuloza i papir, teška kemikalija |
|
Monel 400 |
63,0% min |
Cu 28-34% |
630-700 USD |
Pomorstvo, HF kiselina, ulje i plin, izmjenjivači topline |
|
Legura 20 (Carpenter 20) |
32-38% |
Cr 19-21%, Mo 2-3%, Cu 3-4% |
340-420 dolara |
Sumporna kiselina, farmaceutska, prehrambena oprema |
|
Nikal 200/201 |
99,0% min |
Razni tragovi |
940-990 USD |
Pokrivanje elektronike, rukovanje kaustikom, obrada hrane |
|
[Upozorenje]Upozorenje o nabavi legura nikla Za narudžbu od 50 tona Hastelloy C276 ploče po osnovnim cijenama nikla iz 2026. u odnosu na prosjek za 2025.: |
Strategije smanjenja troškova za kupce
Iako niti jedna strategija ne može u potpunosti eliminirati rizik cijene nikla, kombinacija pristupa može smanjiti volatilnost troškova za 40-60% i poboljšati predvidljivost proračuna.
|
Strategija |
Opis |
Najbolje za |
Potencijalne uštede |
Složenost implementacije |
|
Dugoročni-fiksni-ugovori o cijenama |
Doplate za zaključavanje za 6-12 mjeseci s kvalificiranim mlinovima |
Veliki, predvidljivi{0}}kupci |
Stabilizira 60-80% volatilnosti cijena |
Srednje (zahtijeva pregovore) |
|
Zamjena materijala |
Prebacite se na niže-Ni stupnjeve (304 umjesto 316L, 2205 duplex gdje je to prikladno) |
Svi kupci; zahtijeva inženjerski pregled |
15-30% smanjenje troškova materijala |
Nisko-Srednje (inženjersko odobrenje) |
|
Strateški međuspremnik zaliha |
Držite zalihe nehrđajućeg čelika 2-3 mjeseca kao zaštitu od cijene nikla |
Kupci sa skladišnim kapacitetom |
Izbjegava spot premium tijekom skokova cijena |
Nizak (zahtijeva skladišni prostor) |
|
LME nikal fjučers zaštite od rizika |
Kupite fjučerse LME nikla kako biste nadoknadili povećanje dodatnih naknada |
Veliki kupci sa stručnim znanjem o robi |
Smanjuje rizik cijene nikla na 40-60% izloženosti |
Visoka (zahtijeva financijske instrumente) |
|
Dvostruka/više{0}}izvorna kvalifikacija |
Kvalificirajte tvornice u više regija (Kina, Europa, Indija) za fleksibilnost |
Svi kupci, posebno kritične aplikacije |
5-15% kroz konkurentne cijene |
Srednje (testiranje i kvalifikacija) |
|
Klauzule o eskalaciji/-deeskalaciji |
Pregovarajte o mehanizmima prilagodbe cijena u ugovorima s krajnjim-korisnicima |
EPC izvođači, proizvođači opreme |
Prolazi kroz 70-90% rizika sirovina |
Srednje (pregovori o ugovoru) |
|
Ispravne-Specifikacije veličine |
Koristite minimalne potrebne specifikacije radije nego-precizirajući ocjene |
Svi kupci; uobičajeni u novim projektima |
10-25% izbjegavanjem pretjeranog inženjeringa |
Nizak (potrebna analiza korozije) |
|
Offshore nabava |
Izvor iz-cjenovno konkurentnih regija (Kina, Indija, jugoistočna Azija) |
Cjenovno-osjetljive, ne-kritične aplikacije |
10-25% u odnosu na europske/sjevernoameričke tvornice |
Srednje (osiguranje kvalitete) |
|
Profil kupca |
Godišnja potrošnja SS |
Preporučena primarna strategija |
Preporučena sekundarna strategija |
|
Mali/Spot kupac |
< 50 tons/year |
Specifikacije točne-veličine + zamjena materijala |
Offshore nabava od kvalificiranih azijskih tvornica |
|
Srednji kupac |
50-500 tona godišnje |
Ugovor o godišnjoj-fiksnoj cijeni s ograničenjem eskalacije |
Strateški međuspremnik inventara (2 mjeseca) |
|
Veliki kupac |
500-2.000 tona godišnje |
Kombinirano: 60% fiksna-cijena + 40% promjenjiva |
LME zaštita od 30-50% izloženosti niklu |
|
Mega kupac / EPC |
>2.000 tona godišnje |
Potpuni program zaštite + više-godišnji okvirni ugovori |
Dvostruka-kvalifikacija izvora u 3+ regija |
Često postavljana pitanja
P1: Koliko često tvornice nehrđajućeg čelika ažuriraju svoje dodatne naknade za legure?
Većina velikih tvornica mjesečno ažurira dodatke za legure, koristeći prosječnu gotovinsku podmirenost nikla na LME-u iz prethodnog mjeseca (ili određenog-preglednog razdoblja). Neki mlinovi koriste dvomjesečni prosjek za izravnavanje volatilnosti. Uvijek provjerite bilten o doplati pojedinog mlina radi njihove metodologije izračuna.
P2: Mogu li pregovarati o doplatama za legure?
Da, posebno za velike količine. Veliki kupci mogu pregovarati o ograničenjima nadoplate, mehanizmima za izračunavanje prosjeka (npr. tromjesečni prosjek umjesto mjesečnog) ili čak djelomične fiksne nadoplate. Mlinovi su općenito voljni ponuditi koncesije za ugovorene količine od 100+ metričkih tona godišnje.
P3: Je li nehrđajući čelik 201 dobra-alternativa za uštedu za 304?
201 može zamijeniti 304 u ne{2}}korozivnim, unutarnjim primjenama gdje je dovoljna mogućnost oblikovanja i umjerena otpornost na koroziju. Međutim, 201 ima značajno nižu otpornost na koroziju od 304, posebno u sredinama koje-sadrže klorid. NE smije se koristiti za vanjsku, pomorsku ili kemijsku primjenu. Razlika u sadržaju nikla (5% naspram 9%) znači 30-40% nižu cijenu materijala, ali primjena se mora pažljivo procijeniti.
P4: Kako politika Indonezije u vezi s niklom utječe na moje cijene nehrđajućeg čelika?
Indonezija čini otprilike 55-60% globalne ponude nikla. Svako ograničenje izvoza, smanjenje kvota ili povećanje izvoznih poreza izravno uklanja ponudu s globalnog tržišta, gurajući LME cijene nikla naviše. To znači veće dodatne naknade za legure u roku od 4-8 tjedana jer tvornice prolaze kroz povećanje troškova sirovina.
P5: Koja je trenutna cijena nikla i gdje je mogu provjeriti?
LME cijene nikla objavljuju se u stvarnom-vremenu na web stranici Londonske burze metala (www.lme.com). Od početka lipnja 2026., gotovinske cijene nikla na LME-u kreću se u rasponu od približno 15.500-17.200 USD/t. Također možete provjeriti cijene na financijskim platformama kao što su Bloomberg, Reuters ili Investing.com.
P6: Trebam li zaštititi nikal pomoću LME terminskih ugovora?
Zaštita ima smisla za kupce s godišnjom potrošnjom nehrđajućeg čelika ili legura nikla većom od 200-300 metričkih tona. Za manje količine, administrativna složenost i zahtjevi za marginom LME fjučersa mogu nadmašiti prednosti. Alternativni pristupi uključuju ugovore o fiksnim cijenama s tvornicama, stratešku izgradnju zaliha ili klauzule o eskalaciji u ugovorima s kupcima.
P7: Koliko zaliha trebam držati kao zaštitu od cijene nikla?
Za standardne vrste nehrđajućeg čelika (304, 316L) općenito je dovoljna sigurnosna zaliha od 2 mjeseca. Za legure nikla s dugim rokovima isporuke (Inconel, Hastelloy), preporučuje se zaliha od 3-4 mjeseca. Odvažite troškove prijenosa (skladištenje, osiguranje, obrtni kapital) u odnosu na potencijalne troškove skokova cijene nikla.
P8: Stoji li duplex nehrđajući čelik uvijek manje od 316L?
Ne uvijek. Dok 2205 duplex ima niži sadržaj nikla (5-6% naspram 10-14% za 316L), proizvodnja košta više po kilogramu zbog strože kemijske kontrole i složenije obrade. Međutim, 2205 ima približno 2x veću granicu razvlačenja, što često omogućuje tanju debljinu stijenki u primjenama cjevovoda i tlačnih posuda, što rezultira nižom ukupnom težinom materijala i cijenom. Ključno je procijeniti ukupne instalirane troškove, a ne samo cijenu materijala po kilogramu.
