Površinska obrada jedna je od praktično najvažnijih - i najčešće krivo shvaćenih - specifikacija u nabavi nehrđajućeg čelika. Isti stupanj nehrđajućeg čelika (npr.304ili 316L) mogu se isporučiti u pet temeljno različitih površinskih stanja: br. 1 (vruće-valjano, žareno, dekapirano), 2B (hladno-valjano, svijetlo žareno, skin-prolaženo), BA (svijetlo žareno), br. 4 (četkano/satenirano) ili zrcalna završna obrada. Svaki od njih ima različit proizvodni put, hrapavost površine (Ra), izgled, otpornost na koroziju i skup odgovarajućih primjena.

Određivanje pogrešne završne obrade košta na tri načina: iznad-specifikacije (plaćanje zrcalne završne obrade kada je 2B dovoljan), ispod-specifikacije (primanje ploče br. 1 za farmaceutsku posudu za čiste-prostorije) ili ne-specifikacije (naručivanje br. 4 kada predviđena primjena zahtijeva 2B za zavarljivost i učinak korozije).
Što je površinska obrada?
U industriji nehrđajućeg čelika, 'površinska obrada' opisuje fizičko stanje i teksturu vanjske površine čelika dok napušta tvornicu ili se naknadno obrađuje. To nije samo estetski izbor. Površinska obrada izravno određuje:
- Otpornost na koroziju - glatkiji završni slojevi sadrže manje pukotina za klorid{1}}inducirane rupičaste rupe
- Mogućnost čišćenja - kritična u prehrambenim, farmaceutskim i poluvodičkim okruženjima
- Zavarljivost - određene završne obrade (npr. . 2B) proizvode čišće, konzistentnije zone zavara
- Higijenska usklađenost - Standardi EHEDG, FDA i 3-A navode maksimalne Ra vrijednosti
- Ponašanje pri izradi - stanje površine utječe na sposobnost oblikovanja, oprugu-nazad i trošenje alata
- Estetska prikladnost - arhitektonske, potrošačke i transportne aplikacije zahtijevaju posebne vizualne kvalitete
- Cijena - završna obrada primarni je pokretač ravno-cijene valjanog nehrđajućeg čelika po kilogramu
Dva glavna međunarodna standarda definiraju i klasificiraju površinske završne obrade nehrđajućeg čelika za ravne-valjane proizvode:
| Standard | Regija | Opseg | Korištene oznake završne obrade |
| EN 10088-2:2014 | Europa / Globalno | Ravni proizvodi od nehrđajućeg čelika: lim, ploča, traka | 1D, 1E, 2B, 2D, 2E, 2R (BA), 2Q, 2G, 2J, 2K, 2P, 2F |
| ASTM A480 / A480M | SAD / globalno | Opći zahtjevi za ravno{0}}valjani nehrđajući čelik/čelik otporan na toplinu- | br.1, br.2B, br.2D, BA, br.3, br.4, br.6, br.7, br.8 |
| JIS G4305 | Japan | Hladno{0}}valjane ploče, limovi i trake od nehrđajućeg čelika | br.1, br.2B, br.2D, BA, br.3, br.4, HL (niska), br.8 |
| ISO 1302:2002 | Globalno | Naznaka teksture površine u tehničkoj dokumentaciji proizvoda | Ra / Rz vrijednosti; komplementarni gore navedenim standardima |
Kako se klasificiraju završni slojevi od nehrđajućeg čelika
Svi standardni završni limovi od nehrđajućeg čelika potječu iz jedne od dvije proizvodne rute, koje definiraju stanje osnovne površine prije bilo kakve sekundarne obrade:
VRUĆE{0}}VALJANA ruta: čelična ploča → vruće valjanje → žarenje → uklanjanje kamenca/luženje → završna obrada br. 1 (1D). Vruće valjanje iznad temperature prekristalizacije proizvodi grubu površinu-prekrivenu ljuskom koja zahtijeva čišćenje kiselinom. Rezultat je dosadan, mat završetak s relativno visokim Ra.
HLADNO{0}}VALJANI put: Vruće-valjani/žareni/dekapirani svici → hladno valjanje (sobna temperatura) → žarenje (kontrolirana atmosfera ili otvorena peć) → opcionalno valjanje u sloju- → daljnja obrada → 2B, 2D, BA, br. 4, br. 8 završni slojevi. Hladno valjanje između poliranih valjaka proizvodi mnogo glađu površinu koja više reflektira. Naknadno-hladno{10}}žarenje valjka u svijetloj atmosferi (vodik/dušik) izbjegava stvaranje kamenca, čime se postiže završni sloj BA.
Površinska hrapavost (Ra) kao kvantitativna mjera
Ra (aritmetička sredina hrapavosti, u mikrometrima, µm) je univerzalno prihvaćena kvantitativna mjera teksture površine. Predstavlja prosječno apsolutno odstupanje profila površine od srednje linije tijekom duljine uzorkovanja. Niži Ra=glatkija površina=viša specifikacija=viši trošak.
| Završiti | EN oznaka | ASTM oznaka | Tipični Ra (µm) | Relativna glatkoća |
| Vruće-valjano žareno ukiseljeno | 1D / 1E | br.1 | 3.0–10.0 | Najgrublje |
| Hladno{0}}valjano žareno ukiseljeno | 2E | br.2D | 0.5–2.5 | Hrapav |
| Hladno{0}}valjana koža-prošla | 2B | br.2B | 0.1–0.5 | Umjereno |
| Svijetlo žareno | 2R | BA | < 0.1 | Glatka |
| Četkano/saten | 2J | br.4 | 0.2–0.8 | Umjereno |
| Ogledalo polirano | 2P | br.8 | < 0.05 | Najglađe |
br. 1 završna obrada - vruće-valjano, žareno, kiseljeno
Završna obrada br. 1 (EN oznaka: 1D za osnovu hladne trake ili 1E za vruće-valjanu ploču) proizvodi se vrućim valjanjem čelične ploče na temperaturama iznad 1100 stupnjeva kroz niz valjačkih postolja, zatim žarenjem (toplinska obrada rekristalizacijom na približno 1050–1150 stupnjeva) i kiselinskim luženjem (obično miješana HNO3/HF kupka ili elektrolitička neutralna sol uklanjanje kamenca) za uklanjanje kamenca željeznog-oksida i obnavljanje sloja pasivnog krom-oksida.
Izgled i svojstva
Rezultat je dosadna, gruba,-nereflektirajuća srebrno{1}}siva površina. To je najmanje rafinirana završna obrada u portfelju nehrđajućeg čelika.
| Vlasništvo | No.1 Završna specifikacija |
| EN oznaka | 1D (vru-valjana žarena dekapirana traka) / 1E (ploča) |
| ASTM oznaka | br.1 |
| JIS oznaka | br.1 |
| Hrapavost površine Ra | Obično 3,0–10,0 µm (gornja granica nije navedena u ASTM A480) |
| Izgled | Mutna, gruba, ne-ujednačena siva površina; nema refleksije |
| Proizvodni raspon debljine | Vruće{0}}valjani: obično 2,0 mm do 100 mm+ |
| Tipični oblici proizvoda | Plate (>4,75 mm); teška zavojnica; lim za industrijsku upotrebu |
| Ključni standardi | ASTM A480, EN 10088-2, JIS G4304 |
Tipične primjene
- Tlačne posude i spremnici za skladištenje u kemijskim postrojenjima
- Industrijski izmjenjivači topline (bez{0}}procesne-kontaktne strane)
- Strukturni okviri i potporni nosači u korozivnim sredinama
- Infrastruktura postrojenja za pročišćavanje vode
- Komponente tvornice celuloze i papira gdje je površinska estetika nebitna
- Brodske strukturne komponente i podovi za platforme na moru
2B Završetak - Hladno-Uvaljano, žareno, koža-Prošlo
2B je najčešća završna obrada limova od nehrđajućeg čelika u cijelom svijetu, koja čini približno 60-70% isporuka hladno{3}}valjanih ravnih proizvoda. Proizvodi se hladnim valjanjem (na sobnoj temperaturi kroz precizno brušene polirane valjke), nakon čega slijedi žarenje (bilo kontinuirano žarenje u otvorenoj peći s naknadnim luženjem kiselinom, ili svijetlo žarenje u kontroliranoj atmosferi), a zatim konačni lagani -prolaz (kaljenje-valjanje) kroz visoko polirane valjke. Korak -prolaska kože ono je što razlikuje 2B od 2D (hladno-valjanog, žarenog, dekapiranog) završetka - zaglađuje i posvjetljuje površinu.
Izgled i svojstva
| Vlasništvo | 2B Završna specifikacija |
| EN oznaka | 2B |
| ASTM oznaka | br.2B |
| JIS oznaka | br.2B |
| Hrapavost površine Ra | Tipično 0,1–0,5 µm; maksimalno 0,5 µm po EN 10088-2 za većinu razreda |
| Izgled | Glatka, umjereno reflektirajuća (polu-svijetla); blagi mliječni sjaj; uniforma |
| Proizvodni raspon debljine | Obično 0,3 mm do 8,0 mm (deblje dostupno u nekim mlinovima) |
| Tipični oblici proizvoda | Lim i zavojnica; standardni uvjet isporuke za austenitne stupnjeve |
| Ključni standardi | ASTM A480, EN 10088-2, JIS G4305 |
Tipične primjene
- Opća{0}}oprema za preradu hrane (spremnici, transporteri, površine)
- Komercijalno ugostiteljska oprema i kuhinjske radne ploče
- Kemijske procesne posude i cjevovod (ne-ultra-visoke-čistoće)
- Automobilski trim i ispušni sustavi
- Oprema za farmaceutske procese (srednji stupanj)
- Spremnici za skladištenje i distribuciju vode
- Arhitektonske ploče kod kojih je prihvatljiv završetak koji ne reflektira zrcalo
- Početni materijal za naknadno poliranje do br. 4 ili zrcalnog završetka
Zašto je 2B zadana specifikacija
2B nudi optimalnu ravnotežu kvalitete površine, otpornosti na koroziju, mogućnosti oblikovanja, zavarljivosti i cijene. To je standardni uvjet isporuke za austenitne stupnjeve (304, 304L, 316, 316L, 321) iz gotovo svih svjetskih tvornica osim ako nije drugačije navedeno. Za većinu industrijskih, prehrambenih-uslužnih i arhitektonskih primjena, 2B je točna specifikacija i nije potrebna vrhunska završna obrada.
BA (2R) Završetak - Svijetlo žareno
BA (Bright Annealed) završna obrada, označena kao 2R u EN 10088-2, proizvodi se hladnim valjanjem nakon čega slijedi žarenje u kontroliranoj, zaštitnoj atmosferi - obično mješavina vodika (H2) i dušika (N2) - koja sprječava oksidaciju tijekom toplinske obrade. Budući da se tijekom žarenja na površini ne stvara kamenac, nije potrebno kiseljenje. Odsutnost koraka dekapiranje, u kombinaciji s visoko poliranim valjcima koji se koriste u hladnom valjanju, proizvodi svijetlu, reflektirajuću površinu s vrlo niskom površinskom hrapavošću.
BA vs. 2B: Kritična razlika
Mnogi kupci brkaju BA i 2B. Razlika je u načinu proizvodnje i kvaliteti konačne površine:
| Karakteristično | 2B Završi | BA (2R) Završetak |
| Atmosfera žarenja | Otvorena peć (zrak ili dušik) | Kontrolirani H2/N2 - bez oksidacije |
| Korak kiselog kiseljenja | Obavezno (nakon otvorenog žarenja) | Nije potrebno |
| Skin{0}}rolling | Da - nakon kiseljenja | Može se ili ne mora primijeniti |
| Hrapavost površine Ra | 0.1–0.5 µm | < 0.1 µm (typically 0.02–0.08 µm) |
| Izgled | Glatki, polu{0}}svijetli, blagi mliječni ton | Visoko reflektirajući, poput-zrcala, svijetao |
| Kvaliteta pasivnog sloja | Dobro - rekonstituirano nakon kiseljenja | Izvrsno - neometano, kontinuirano |
| Relativni trošak u odnosu na 2B | Osnovna referenca | +10–25% premije (trošak kontrolirane atmosfere) |
| Primarni slučaj upotrebe | Općenito industrijsko i komercijalno | Farmaceutski, prehrambeni-kvalitet, visoke-čistoće |
Tipične primjene
- Oprema za farmaceutske-čiste sobe i bioreaktori
- Sustavi vode-visoke čistoće (WFI - voda za injekcije).
- Brodovi za preradu hrane i mliječnih proizvoda koji zahtijevaju CIP (clean{0}}in-place) usklađenost
- Oprema za proizvodnju poluvodiča i mikroelektronike
- Pozadinske ploče solarnih panela (zahtjev za reflektivnošću)
- Dekorativne arhitektonske obloge koje zahtijevaju visoku refleksiju
- Površine za proizvodnju medicinskih uređaja
Br. 4 Završna obrada - Četkana / satenska
Završna obrada br. 4 (EN oznaka: 2J za najuobičajeniju specifikaciju) mehanički je polirana završna obrada proizvedena abrazivnim četkanjem 2B ili 2D ploča progresivno finijim abrazivnim trakama ili četkama - tipično 120 do 180 zrna - u jednom smjeru. Rezultat je ujednačen, linearan brušeni uzorak finih paralelnih ogrebotina ('zrnaca') koji se protežu duž smjera kotrljanja.
Važno: Za razliku od mlinskih završnih obrada (br. 1, 2B, BA), br. 4 je sekundarni korak obrade koji gotovo uvijek izvodi servisni centar ili finišer, a ne primarna čeličana. To znači da se list br. 4 proizvodi u kraćim rokovima, ali uz premiju obrade veću od 2B.
Izgled i svojstva
| Vlasništvo | No.4 Završna specifikacija |
| EN oznaka | 2J (Ra Manje od ili jednako 0,5 µm) - najbliži ekvivalent; također 2G za grublje četkane |
| ASTM oznaka | Br. 4 (ekvivalent 120-180 grita) |
| JIS oznaka | No.4 / HL (kosa je varijanta s dužim vlaknom) |
| Hrapavost površine Ra | Tipično 0,2–0,8 µm ovisno o specifikaciji granulacije |
| Izgled | Ujednačene linearne četkane linije (zrnatost); dosadni satenski sjaj; ne{0}}reflektirajući |
| Smjer zrna | Jednosmjerno; paralelno sa smjerom valjanja / duljine lista |
| Polazni materijal | Obično 2B ili 2D list/zavojnica |
| Ključni standardi | ASTM A480, EN 10088-2 (najbliži), JIS G4305 |
Br. 4 naspram linije kose (HL): ključna razlika
Hairline (HL) je varijanta brušenog završetka, osobito uobičajena u Japanu (JIS specifikacija) i arhitektonskim primjenama. HL koristi dulje-hodne, kontinuirane abrazivne trake za proizvodnju izuzetno dugih, neprekinutih paralelnih linija koje se protežu cijelom dužinom lista - dajući izgled-kosi. Ra je sličan No.4 (0,2–0,8 µm), ali je duljina zrna znatno veća. HL je standardna završna obrada za arhitektonske ploče, interijere dizala i fasade zgrada gdje je kontinuirani uzorak estetski važan.
Tipične primjene
- Komercijalna kuhinja i oprema za posluživanje hrane (sudoperi, radne ploče, ormarići)
- Bolnička i klinička oprema (kolica, stolovi, ormarići)
- Arhitektonske ploče, obloge stupova i interijeri dizala
- Kućanski aparati: hladnjaci, perilice suđa, perilice rublja
- Namještaj i oprema za restorane i barove
- Interijeri tranzitnih vozila (vlakovi, autobusi, metro vozila)
- Fasade maloprodajnih i poslovnih zgrada (kada je navedena varijanta HL)
Ogledalo (br. 8) Završna obrada - Reflektirajuća
Zrcalna obrada (ASTM br. 8; EN 2P) najviši je-standardni završni sloj površine od nehrđajućeg čelika. Proizvodi se više-stupnjevitim postupkom mehaničkog poliranja počevši od BA ili 2B lista, korištenjem sve finijih abraziva (obično od 220 granulacija do 600, 800, i na kraju poliranjem filcom ili smjesama za poliranje) kako bi se uklonile sve površinske ogrebotine, rupe i usmjerena tekstura. Završna faza poliranja proizvodi površinu koja odražava slike s gotovo-savršenom jasnoćom.
Izgled i svojstva
| Vlasništvo | Specifikacija završne obrade ogledala (br. 8). |
| EN oznaka | 2P |
| ASTM oznaka | br.8 |
| JIS oznaka | br.8 |
| Hrapavost površine Ra | < 0.05 µm (< 0.025 µm achievable with electropolish overlay) |
| Izgled | Zrcalno{0}}svijetlo; refleksija-bez izobličenja; bez vidljivih zrna ili linija |
| Polazni materijal | BA (2R) ili 2B list; BA poželjan za vrhunsku postojanost baze |
| Reflektivnost | 85–95% zrcalne refleksije (nasuprot 20–40% za 2B) |
| Premija cijene u odnosu na 2B | Obično +40–80% za ekvivalentni stupanj/mjeru (-intenzivna obrada) |
| Ključni standardi | ASTM A480 br. 8; EN 10088-2 Tablica 4 (2P) |
Važna ograničenja zrcalne završne obrade
- Zrcalna završna obrada mekana je u odnosu na tvrdoću običnog metala - lako se grebe i ostavlja otiske prstiju u upotrebi
- Površinska oštećenja su odmah vidljiva; potrebna je zaštitna folija ili oprez prilikom transporta i instalacije
- Nije prikladno za primjene koje zahtijevaju zavarivanje nakon-isporuke bez dorade zone pod utjecajem topline-
- U korozivnim okruženjima, mikro-ogrebotine od servisiranja mogu ugroziti učinak korozije - elektropoliranje preko zrcalne podloge poželjno je za agresivne medije
- Promjenjivost cijena: poliranje je radno-intenzivno; rokovi isporuke i premije značajno variraju s količinom narudžbe i stupnjem legure
Tipične primjene
- Arhitektonske obloge, fasadne ploče, pokrovi stupova i recepcije
- Komercijalne vitrine, maloprodajna oprema i vitrine za nakit
- Dekorativni proizvodi široke potrošnje (satovi, pribor za jelo, vanjski dijelovi posuđa)
- Umjetničke instalacije i skulpture
- Reflektorske ploče za solarne koncentratore i rasvjetu
- Kontaktne površine visokih- specifikacija za obradu hrane (ogledala se mogu elektropolirati do Ra < 0,025 µm za aseptičnu upotrebu)
Dodatne završne obrade: br. 3, br. 6, br. 7, elektropolirano
Završetak br. 3 (EN: 2J grublji)
No.3 je srednji brušeni završni sloj proizveden s grubljim abrazivima (80-100 zrna) nego No.4, stvarajući izraženiji, vidljivo grublji uzorak zrna. Ra obično 0,5–1,5 µm. Široko se koristi u industrijskoj kuhinjskoj opremi i komercijalnom ugostiteljstvu gdje je mogućnost čišćenja važna, ali nije potrebna vrlo fina granulacija No.4. Rjeđe od br. 4 u međunarodnoj trgovini.
Završna obrada br. 6 (Tampico-Brushed / Tup Satin)
No.6 se proizvodi četkanjem završne obrade br.4 četkom Tampico (biljna-vlakna) pomoću plovućca i uljne smjese. Ovo prigušuje i lagano omekšava usmjerene linije završne obrade br. 4, stvarajući difuzniji, mat-satenski izgled. Ra sličan br. 4 (0,3–0,8 µm), ali sa smanjenom usmjerenošću. Koristi se u arhitektonskim primjenama gdje se preferira manje-reflektirajuća četkana estetika.
Završetak br. 7 (polirano, blizu-zrcala)
No.7 proizvodi se visoko{1}}poliranjem finim abrazivima do gotovo-zrcalne kvalitete, ali bez završnih faza finog{3}}poliranja potrebnih za br.8. Mali tragovi abrazivnog smjera mogu ostati vidljivi pod kosim svjetlom. Ra 0,05–0,15 µm. Proizvodi površinu vrlo visoke refleksije uz nešto nižu cijenu i vrijeme obrade od punog zrcala. Koristi se u arhitektonskim, prijevoznim i dekorativnim primjenama gdje cijena pravog ogledala nije opravdana.
Elektropolirana (EP) završna obrada
Elektropoliranje je elektrokemijski proces (anodno otapanje u elektrolitu fosforne/sumporne kiseline) koji selektivno uklanja površinski metal s mikro-pikova, izravnavajući površinu na atomskoj razini i proizvodeći pasivnu, ultra-glatku, ultra-čistu površinu. Obično se nanosi preko baze 2B ili BA.
- Ra dostižan: < 0,25 µm od 2B baze; < 0,05 µm od BA ili zrcalne baze
- Uklanja kontaminaciju slobodnim željezom i povećava dubinu i kontinuitet Cr2O3 pasivnog filma
- Obavezno za ASME BPE SF4/SF5 farmaceutske usluge
- Sukladno FDA-za primjenu u kontaktu s hranom i farmaceutske primjene
- Standardi: ASTM B912 (elektropoliranje korištenjem elektrokemijskih metoda); ASME BPE-2022
Glavna usporedna tablica: sve završne obrade jedna pored druge
Sljedeća tablica pruža mjerodavnu jedinstvenu{0}}referencu izvora za usporedbu svih glavnih završnih obrada površina od nehrđajućeg čelika u sedam dimenzija. Ova je tablica dizajnirana za izravnu upotrebu u specifikacijama nabave, inženjerskim dokumentima i odlukama o kupnji.
| Završi naziv | EN 10088-2 | ASTM A480 | Ra (µm) | Izgled | Proizvodni put | Relativni trošak u odnosu na 2B | Primarne aplikacije |
| br.1 (HRA ukiseljeno) | 1D / 1E | br.1 | 3.0–10.0 | Tup, grub, siv | Vruća rolada + žarenje + kiseljenje | –30 do –50% | Industrijska ploča, konstrukcijska |
| 2D (CR ukiseljeno) | 2D / 2E | br.2D | 0.5–2.5 | Zagasiti saten, hladan | Hladna rolada + žarenje + kiseljenje | –10 do –20% | Duboko izvlačenje, oblikovanje |
| 2B (CR skin-prošao) | 2B | br.2B | 0.1–0.5 | Glatko, polu{0}}svijetlo | 2D rola za kožu-pass | Baza (100%) | Opća{0}}namjena, najčešća |
| BA (svijetlo žareno) | 2R | BA | < 0.1 | Visoko reflektirajući | CR + svijetlo žarenje (H2/N2) | +10 do +25% | Farmacija, hrana, visoka-čistoća |
| br.3 (Brušeno grubo) | 2J (grubo) | br.3 | 0.5–1.5 | Krupno zrno, saten | 2B + 80–100 granulacija za poliranje | +15 do +30% | Industrijske kuhinje |
| br.4 (brušeni saten) | 2J | br.4 | 0.2–0.8 | Saten, linearno zrno | 2B + 120–180 četka | +20 do +40% | Ugostiteljstvo, arhitektura, medicina |
| HL (linija kose) | 2J (dugo zrno) | Varijanta br.4 | 0.2–0.8 | Dugo kontinuirano zrno | 2B + kontinuirani pojas | +25 do +45% | Arhitektonske fasade, liftovi |
| Br. 6 (Tampico bež) | - | br.6 | 0.3–0.8 | Mekani mat saten | Ne.4 + Tampico četka | +30 do +50% | Arhitektonski, dekorativni |
| No.7 (Near-mirror buff) | - | br.7 | 0.05–0.15 | Uz-ogledalo, svijetlo | Visoko-izrezano više-pojačavanje | +50 do +70% | Arhitektura, tranzit |
| Ogledalo (br. 8) | 2P | br.8 | < 0.05 | Ogledalo-svijetlo, jasno | Više{0}}fazno poliranje + završno poliranje | +40 do +80% | Dekorativni, arhitektonski |
| Elektropolirano (EP) | 2P (EP) | EP | < 0.25 | Ultra{0}}glatka, svijetla | Elektrokemijski anodni postupak | +60 do +120% | Farmaceutski, aseptični, visoke-čistoće |
Objašnjenje hrapavosti površine (Ra).
Zamislite da vrhom prsta prelazite po površini komada metala. Čak i površine koje se oku čine ravnima imaju mikroskopske vrhove i doline. Ra (prosjek hrapavosti) je matematička prosječna visina tih vrhova i dolina, mjerena u mikrometrima (µm) - jedan mikrometar je milijunti dio metra, ili približno 0,04 tisućinke inča.
Donji Ra=ravnija, glatkija površina. Viši Ra=hrapavija površina s izraženijim vrhovima i dolinama.
Ra vrijednosti za završne slojeve od nehrđajućeg čelika
| Završiti | Ra tipično (µm) | Ra maksimum (µm) | Relativna skala (Ne.1=10) | Ljudska percepcija |
| br.1 | 3.0–10.0 | Nema standardnog maks | 100 | Vidljivo grub na dodir |
| 2D | 0.5–2.5 | 2.5 (EN 10088) | 25 | Osjeća se lagano hrapavo |
| 2B | 0.1–0.5 | 0,5 (EN 10088) | 5 | Glatka na dodir |
| BA (2R) | 0.02–0.1 | 0.1 | 1 | Vrlo glatka |
| br.4 / HL | 0.2–0.8 | 0,8 (tipična specifikacija) | 8 | Glatko, usmjereno zrno |
| br.8 Ogledalo | < 0.05 | 0,05 (cilj) | < 0.5 | Neprimjetno glatka |
| Elektropolirano | < 0.25 from 2B; < 0.05 from BA | 0.25 | < 2.5 | Neprimjetno glatka |
Ra protiv Rz - Znajte razliku
Ra (aritmetička sredina hrapavosti) je najčešći specifikacijski parametar. Rz (srednja dubina hrapavosti - prosjek od pet najviših vrhova-do-doline mjerenja) ponekad je navedena u europskim i DIN standardima i uvijek je brojčano veća od Ra za istu površinu. Rz ≈ 4–7 × Ra za većinu praktičnih površina od nehrđajućeg čelika. Prilikom pregledavanja površinskih certifikata dobavljača, potvrdite jesu li prijavljene vrijednosti Ra ili Rz - one nisu međusobno zamjenjive.
Kako završna obrada površine utječe na otpornost na koroziju
Otpornost nehrđajućeg čelika na koroziju proizlazi iz tankog (1–5 nm), nevidljivog pasivnog sloja kromovog oksida (Cr2O3) koji se spontano stvara na površini kada je izložen kisiku. Hrapava površina ima veću površinu, više mikroskopskih pukotina i veću izloženost granica zrna - što sve osigurava mjesta za nakupljanje kloridnih iona, ometanje pasivnog filma i iniciranje rupičaste korozije. Glatkija površina pruža manje mjesta napada i jednoličniji, kontinuirani pasivni sloj.
Usporedna otpornost na udubljenja po završnoj obradi
| Završiti | Ra (µm) | Relativna otpornost na udubljenje | Rizik od korozije pukotina | Kvaliteta pasivnog filma |
| br.1 | 3–10 | Najniža | Najviša | Adekvatno - ukiseljeno |
| 2D | 0.5–2.5 | Nisko-Umjereno | visoko | Dobro - ukiseljeno i pasivirano |
| 2B | 0.1–0.5 | Dobro | Umjereno | Vrlo dobro - skin-prošlo |
| BA (2R) | < 0.1 | Vrlo dobro | Niska | Izvrstan - neporemećeni oksid |
| br.4 | 0.2–0.8 | Umjereno | Umjereno-Visoko | Dobro (ovisi o post-procesnoj pasivizaciji) |
| Ogledalo (br. 8) | < 0.05 | Izvrsno | Vrlo nisko | Izvrsna - mjesta s minimalnom površinom |
| Elektropolirano | < 0.25 | Najbolje | Najniža | Vrhunski - omjer Cr:Fe poboljšan EP-om |
Kritični utjecaj obrade nakon-fabrikacije
Površinska obrada ne jamči automatski optimalnu otpornost na koroziju nakon izrade. Zavarivanje, brušenje i rezanje ometaju pasivni film i unose kontaminaciju (ugrađeno željezo iz alata, senzibilizacija zone-pogođene toplinom, prskanje zavara). Bilo koju proizvedenu komponentu u korozivnoj uporabi treba pasivizirati (ASTM A380/A967) i, ako je potrebno, elektropolirati nakon izrade, bez obzira na izvornu završnu obradu.
Finish Vodič za odabir prema industriji
Sljedeća tablica daje konačne preporuke za završnu obradu prema industrijskom sektoru i vrsti primjene. Ove preporuke temelje se na standardnoj industrijskoj praksi, primjenjivim regulatornim zahtjevima i optimizaciji učinka korozije, mogućnosti čišćenja i troškova.
| Industrija | Primjena | Preporučena završna obrada | Regulatorna/standardna osnova |
| Hrana i piće | Površine u kontaktu s hranom, spremnici, transporteri | 2B ili br. 4 (Ra < 0,8 µm) | EHEDG dokument. 8; 3-A Sanitarni standard br. 74-07 |
| Hrana i piće | CIP (clean{0}}in-place) cijevi i posude | BA (2R) ili EP (Ra < 0,51 µm) | EHEDG dokument. 8; FDA 21 CFR dio 117 |
| Farmaceutski | Procesne posude, reaktori, bioprocesiranje | BA (2R) ili EP - SF4/SF5 | ASME BPE-2022 dio SF; FDA cGMP |
| Farmaceutski | WFI i sustavi vode visoke-čistoće | Samo EP (Ra < 0,25 µm) | ASME BPE-2022 SF5; USP<1231> |
| Kemijska obrada | Reaktori, kolone, spremnici | Br.1 ili 2B (debljina ploče) | ASME VIII; EN 13445 (posude pod tlakom) |
| Arhitektura | Unutarnje obloge, poklopci stupova, dizala | Br.4 / HL ili ogledalo (br.8) | Nema obveznog standarda; specifikacija klijenta |
| Arhitektura | Vanjski fasadni paneli (primorski / urbani) | Br.4 / HL (pasivirano i presvučeno) | AAMA 2605; specifikacija intervala održavanja |
| Medicinski uređaji | Kirurški instrumenti, komponente implantata | EP ili br. 8 (Ba baza) | ISO 13485; ASTM F899; FDA 21 CFR 820 |
| Automobilizam | Ispušni sustavi, obloge, ukrasni dijelovi | 2B ili br.4 | OEM specifikacije; SAE J175 |
| Energija / Nafta i plin | Posude pod tlakom, izmjenjivači topline | No.1 ili 2B + EP za kiselu uslugu | ASME VIII; NACE MR0175/ISO 15156 |
| Kućanski aparati | Hladnjaci, perilice rublja, sudoperi | br.4 (180 grit) ili HL | EN 60335; UL 749 (sigurnost uređaja) |
| Poluvodič | Procesne komore, rukovanje pločicama | EP (Ra < 0,05 µm) iz BA baze | POLU F47; SEMI S2 (sigurnost opreme) |
