Što bi svaki kupac trebao znati o kineskim razinama kvalitete nehrđajućeg čelika

Jun 11, 2026

Ostavite poruku

Kina proizvodi približno 35-40 milijuna metričkih tona nehrđajućeg čelika godišnje - otprilike 55-60% globalne proizvodnje. Unutar ove ogromne proizvodnje, kvaliteta proizvoda dramatično varira. Zavojnica od nehrđajućeg čelika 304 iz tvornice Tier 1 i a304 zavojnicaod Tier 4 re-valjka mogu imati istu oznaku, ali njihova stvarna učinkovitost u zaštiti od korozije može biti različita.

 

Međunarodni kupci koji ne razumiju sustav slojeva izloženi su trima specifičnim rizicima: (1) primanje materijala koji ne zadovoljava ASTM/EN ograničenja sastava; (2) primanje materijala s površinskim ili dimenzijskim nedostacima koji povećavaju troškove izrade; i (3) primanje materijala s neadekvatnim ili krivotvorenim certifikatom, stvarajući usklađenost i izloženost odgovornosti.

 

Chinese Stainless Steel Quality Tiers

 

Ovaj članak objašnjava četvero{0}}sustav koji koriste stručnjaci u industriji za procjenu kineskog nehrđajućeg čelika. To nije kritika kineske proizvodnje - Kina proizvodi jedan od najboljih svjetskih nehrđajućih čelika. To je vodič za donošenje informiranih odluka o nabavi.

 

Četvero{0}}sustav kvalitete: potpuni pregled

 

Stručnjaci u industriji koji organiziraju nabavu iz Kine obično koriste klasifikaciju od četiri-razine. Ove razine nisu službeni standardi - to su praktične klasifikacije koje su razvili iskusni kupci, inspektori i inženjerske tvrtke.

 

Razina

Uobičajena cijena u odnosu na EU/SAD

Vrste mlina

Certifikacija

Najbolje za

Razina 1 (premium)

+0% do +15%

Državni-mega-mlinovi; vrhunski privatni mlinovi

EN 10204 3.1/3.2; puna sljedivost

Kritična usluga; posude pod pritiskom; hrana/farmaka; izvoz u EU/SAD

Razina 2 (standardna)

−5% do −15%

Veliki privatni mlinovi; osnovane regionalne mlinove

EN 10204 3.1 tipično; nekih 2.2

Opće usluge zaštite od korozije; strukturalni; ne{0}}kritične cijevi; tro-osjetljivi projekti

Razina 3 (ekonomija)

−15% do −30%

Srednji mlinovi; trgovačka društva s mlinskim ugovorima

EN 10204 2.2 ili 3.1 (provjerite autentičnost)

Nije{0}}kritično; dekorativan; arhitektonski (ne-obalni); unutarnje uokvirivanje

Razina 4 (rizično)

−30% do −50%

Mali pre-valjci; trgovci; nepoznatog porijekla

Često nedostaju ili krivotvore; ne EN 10204

Ne preporučuje se za bilo koju tehničku primjenu; dekoracija samo na vlastitu odgovornost

 

 

Razina 1: Vrhunski mlinovi - svjetske-kvalitete

 

Mlinovi Tier 1 su divovi kineske proizvodnje nehrđajućeg čelika. Upravljaju integriranom čeličanom s potpunom sljedivošću,-kućnim kemijskim laboratorijima i certifikatom koji zadovoljava ili premašuje međunarodne standarde.

 

Tier 1 Mill List (glavni proizvođači)

 

Ime mlina

Mjesto

Vlasništvo

Ključni proizvodi

Godišnji kapacitet (kt)

Izvozna tržišta

Baosteel (Baowu) nehrđajući

Šangaj, Fujian

U-državnom vlasništvu (SOE)

Svi razredi; serija 300/400; duplex

2,000+

Globalno; EU, SAD, Japan, SEA

TISCO (Taiyuan Iron & Steel)

Shanxi

U-državnom vlasništvu (SOE)

Svi razredi; premijerna serija 300

4,500+

Globalno; prepoznavanje premium marke

JISCO (Jiuquan željezo i čelik)

Gansu

U-državnom vlasništvu (SOE)

Svi razredi; jak u 300/400

3,000+

Globalno; Bliski istok, Europa

Tsingshan (Tsholding)

Zhejiang

Privatno (najveće)

Svi razredi; 300/400; duplex

12,000+

Globalno; najveći proizvođač nehrđajućeg čelika u svijetu

POSCO Kina (Zhangjiagang)

Jiangsu

Koreja/Kina JV

Svi razredi; automobilski; 300 serija

1,800+

Globalno; automobilski, vrhunski uređaj-

Lisco (Lianzhong)

Guangdong

Tajvan/Kina JV

serija 200/300; dekorativni

800+

MORE, Bliski istok, Afrika

Ningbo Baoyi

Zhejiang

Privatno (kvaliteta 1. razine)

legura nikla; specijalne ocjene

200+

Globalno; stručnjak za legure nikla

Yongxing posebni materijali

Zhejiang

Privatno (premium)

Šipka, žica, specijalne vrste

500+

Globalno; specijalne aplikacije

Jiuli (Zhejiang Jiuli)

Zhejiang

Privatno (premium)

Stručnjak za cijevi

800+

Globalno; tlačna cijev i cijev

 

Tier 1 Karakteristike kvalitete

 

Dimenzija kvalitete

Izvedba razine 1

Tipični rezultat testa

Međunarodni ekvivalent

Kemijski sastav (unutar ASTM-a)

100% unutar tolerancije

C: ±0,005%; Cr/Ni: ±0,1%

Standard mlina EU/SAD/Japan

Mehanička svojstva (unutar ASTM-a)

100% unutar tolerancije

UTS: ±10 MPa minimum specifikacije

Standard mlina EU/SAD/Japan

Površinska obrada (2B, br. 4)

Izvrsno; dosljedan

Ra: 0,1-0,3 μm (2B)

Standard mlina EU/SAD/Japan

Tolerancija dimenzija (debljina)

Premašuje ASTM A480

+0/-5% od nominalnog (u odnosu na ASTM +0/-12,5%)

Bolji od ASTM A480

Certifikacija (EN 10204)

Tip 3.1 standard; Tip 3.2 dostupan

Puna toplina-specifična; dostupan je svjedok treće-strane

Standard mlina EU/SAD/Japan

Sljedivost (toplina do spirale)

100% sljedivi

Coil tag + digitalni zapisi

Standard mlina EU/SAD/Japan

PMI potvrda (u-milionima)

100% PMI na kritičnim ocjenama

XRF ili OES prema ASTM E1621

Standard mlina EU/SAD/Japan

Ispitivanje interkristalne korozije

Dostupno na zahtjev

A262 Praksa C ili G28 Metoda A

Standard mlina EU/SAD/Japan

 

Razina 2: Standardni mlinovi - dobra vrijednost za ne-kritične usluge

 

Tier 2 mlinovi su veliki, etablirani proizvođači koji zadovoljavaju standarde ASTM/EN, ali mogu imati nešto više varijabilnosti u završnoj obradi površine, toleranciji dimenzija ili potpunosti certifikacije. Materijal iz mlinova razine 2 prikladan je za većinu općenitih primjena protiv korozije, ali ga treba provjeriti s PMI i pregledom certifikata prije kritične uporabe.

 

Dimenzija kvalitete

Izvedba razine 2

Razina rizika

Smanjenje

Kemijski sastav

95-98% unutar ASTM tolerancije

Niska

Pregled potvrde mlina; PMI potvrda

Mehanička svojstva

98%+ unutar ASTM tolerancije

Niska

Pregledajte potvrdu mlina

Završna obrada površine

Dobro; povremene tragove valjka ili ogrebotine

Umjereno

Vizualni pregled; odbaci-nesukladne

Tolerancija dimenzija

Zadovoljava standard ASTM A480

Niska

Provjerite na dolaznoj inspekciji

Certifikacija

EN 10204 tip 3.1 (provjera autentičnosti)

Umjereno

Unakr-provjera s mlinom; zatraži digitalno potpisane certifikate

Sljedivost

Sljedivost-razine zavojnice

Umjereno

Zatražite mapiranje topline-na-zavojnicu od dobavljača

PMI potvrda

Ne izvodi se uvijek mlinom

Umjereno

Navedite 100% PMI na narudžbenici

Cijena u odnosu na razinu 1

−5% do −15%

N/A

N/A

 

Razina 3: Ekonomski mlinovi - mjerljivi rizik kvalitete

 

Razina 3 predstavlja materijal iz tvornica srednje-veličine, trgovačkih tvrtki koje sklapaju ugovore s više tvornica ili regionalnih proizvođača koji nemaju potpuno integrirane sustave kvalitete. Ključni rizik s materijalom razine 3 je nedosljednost - jedna zavojnica može zadovoljiti ASTM, a sljedeća ne. Certifikati mogu biti generički (Tip 2.2) ili upitne autentičnosti.

 

Chinese Stainless Steel Sheet Economy Mills

 

Dimenzija kvalitete

Izvedba razine 3

Razina rizika

Preporuka

Kemijski sastav

85-92% unutar ASTM tolerancije

Visok - neke zavojnice izvan specifikacije

UVIJEK PMI prije upotrebe; odbiti ako je izvan spec

Mehanička svojstva

90-95% unutar ASTM tolerancije

Umjereno-Visoko

Ovjeriti na certifikatu tvornice; ispitivanje uzorka

Završna obrada površine

Varijabilna; tragovi valjka, česte ogrebotine

Umjereno

Vizualni pregled; može zahtijevati dodatnu površinsku obradu

Tolerancija dimenzija

Može premašiti dopuštenje ASTM A480

Umjereno

Izmjerite debljinu na više točaka prije izrade

Certifikacija

Tip 2.2 uobičajeni; Tip 3.1 upitne autentičnosti

visoko

Unakr-provjera s mlinom; zatražite digitalne verificirane certifikate

Sljedivost

ograničeno; oznaka zavojnice možda neće odgovarati toplini

visoko

Zahtjev za toplinsku potvrdu mlina; PMI sav dolazni materijal

PMI potvrda

Ne izvodi mlin ili trgovac

�� Visoko

OBAVEZNO prije bilo kakve uporabe

Cijena u odnosu na razinu 1

−15% do −30%

N/A

Uštede u cijeni mogu se nadoknaditi troškovima pregleda i odbijanja

 

Razina 4: Materijal visokog{1}}rizika - Ne preporučuje se

 

Materijal razine 4 dolazi od malih pre-valjača, trgovaca koji dolaze iz nepoznatog porijekla ili tvornica koje nemaju ASTM/EN akreditaciju. Ovaj materijal nosi ozbiljan rizik kvalitete: kemijski sastav može biti izvan granica ASTM-a, površinski defekti su česti, tolerancije dimenzija nisu kontrolirane, a certifikati često nedostaju ili su krivotvoreni.

 

Neki materijali Tier 4 su pravi nehrđajući čelik "304" -, ali proizvedeni s otpadom koji sadrži prekomjerne zaostale elemente (Cu, Sn, Pb) koji smanjuju otpornost na koroziju. Drugi materijal Tier 4 može biti "serija 200" (s-supstituiran manganom, niži nikl) koji se prodaje kao "serija 300" - oblik ekonomičnog krivotvorenja koji smanjuje otpornost na koroziju za 30-50%.

 

Vrsta rizika

Razina 4 Tipično izdanje

Metoda otkrivanja

Posljedica ako se ne otkrije

Kemija izvan ASTM spec

Cr: 16-17% (umjesto 18-20%); Ni: 5-6% (umjesto 8-10,5%)

PMI (XRF)

Jako smanjena otpornost na koroziju; rani neuspjeh

Serija 200 prodana je kao serija 300

Mn: 5-8% (u odnosu na<2% in 300 series); Ni: 1-3%

PMI + Ni-specifičan test

30-50% smanjenje otpornosti na koroziju

Prekomjerni zaostali elementi

Cu >1%, Sn >0.5%, Pb >0,05% (od otpada)

Puna spektrometrija (OES)

Jamičasta korozija; IGC osjetljivost

Certifikat nedostaje ili je krivotvoren

br. EN 10204; ili očita krivotvorina

Kontaktirajte mlin da provjerite broj certifikata

Nema sljedivosti; izloženost odgovornosti

Površinski nedostaci

Tragovi kotrljanja, ogrebotine, kamenac od oksida, laminacija

Vizualni pregled

Povećani troškovi izrade; može biti odbaciva

Neusklađenost s dimenzijama-

Debljina -20% do -30% u odnosu na nominalnu

Mjerenje mikrometrom

Problemi-pri postavljanju; tank{1}}rizik tlaka

Problemi sa zavarivanjem

C: >0.08% (not L-grade); S, P >0.03%

Ispitivanje postupka zavarivanja

Pucanje zavara; IGC u HAZ-u

 

Kako prepoznati razinu na narudžbenici

 

Najvažnije pravilo: NIKADA ne pišite narudžbenicu koja kaže samo "304 lim od nehrđajućeg čelika" ili "316L cijev." Ovo omogućuje dobavljaču da ispuni narudžbu s bilo kojom razinom - uključujući razinu 3 ili razinu 4. Uvijek navedite naziv tvornice ili zahtijevajte određenu razinu.

 

metoda

Što napisati na PO

Učinkovitost

Bilješke

Navedite naziv mlina

"Baosteel 304/304L, UNS S30403, završna obrada 2B"

�� Najučinkovitiji

Brave u razini 1; dobavljač ne može zamijeniti

Navedite zahtjev za razinu

"Tier 1 mlin; Baosteel / TISCO / JISCO / Tsingshan"

�� Učinkovito

Omogućuje zamjenu mlina, ali unutar Tier 1

Navedite zahtjev za certifikaciju

"EN 10204 tip 3.1 iz mlina Tier 1; potreban je digitalni potpis"

�� Učinkovito

Prisiljava dobavljača na izvor iz razine 1

Navedite PMI zahtjev

"100% PMI potrebno prije otpreme; XRF izvješće sa svakom zavojnicom"

�� Učinkovito

Otkriva zamjenu razine 3/4

Navedite površinski standard

"Surface per ASTM A480; no roller marks, scratches >2 mm"

�� Umjereno

Subjektivno; zahtijeva pregled

Mlin nije naveden

"304/304L, završna obrada 2B"

�� Neučinkovito

Dobavljač može koristiti bilo koju razinu; cijena će potaknuti odabir

Naziv mlina u odnosu na "Ekvivalent" - Zašto je "ili Ekvivalent" opasno
 

Mnoge narudžbenice uključuju frazu "ili ekvivalent" nakon navođenja naziva tvornice. Na primjer: "Baosteel 304L ili ekvivalent." Ovaj jezik stvara rupu u zakonu: dobavljač može predložiti bilo koji mlin koji smatra "ekvivalentnim" -, a njihova definicija ekvivalenta može biti vrlo različita od vaše.

Najbolja praksa: izbjegavajte "ili ekvivalent" za mlinove razine 1. Ako morate dopustiti alternative, izričito navedite prihvatljive alternative: "Samo Baosteel, TISCO ili JISCO - nema drugih tvornica bez prethodnog pisanog odobrenja kupca."

 

Cijena naspram kvalitete: Izrada poslovnog slučaja za Tier 1

 

Mnogi timovi za nabavu postavljaju najnižu cijenu bez razmatranja ukupnog troška vlasništva. Sljedeća analiza pokazuje zašto je materijal Tier 1 često najisplativiji-izbor kada se uzmu u obzir svi troškovi.

 

Troškovni element

Razina 1

Razina 2

Razina 3

Razina 4

Trošak materijala (osnovni)

100% (referenca)

85-95%

70-85%

50-70%

PMI / dolazna inspekcija

0.5-1.0%

1.0-2.0%

2.0-5.0%

5,0-10,0% (često odbijeno)

Prerada površine (ako je potrebno)

0% (rijetko)

1-3%

3-8%

8-20% (često se odbija)

Provjera certifikata

0,1% (digitalno)

0,5% (ručna provjera)

1,0% (ekstenzivno)

2,0% (može biti lažno)

Trošak zamjene (ako ne uspije)

0% (rijetko)

2-5% (povremeno)

10-25% (mjerljivi rizik)

50-200% (visoka vjerojatnost kvara)

Ukupni trošak (procijenjeni)

100.6-101.1%

89.5-105.0%

86.0-123.0%

60.0-202.0%

Preporuka-prilagođena riziku

Uvijek preporučiti

Samo-nekritično

Ne{0}}samo korozijski

Ne preporučuje se

 

Često postavljana pitanja (FAQ)

 

P: Je li sav kineski nehrđajući čelik niske kvalitete?

 

O: Ne. Kineski nehrđajući čelik razine 1 (Baosteel, TISCO, JISCO, Tsingshan) ekvivalentan je podrijetlu iz EU/SAD/Japana u svakoj mjerljivoj dimenziji. Kina proizvodi jedan od najboljih svjetskih nehrđajućih čelika. Problem kvalitete javlja se samo s materijalom razine 3 i razine 4.

 

P: Mogu li koristiti Tier 2 materijal da uštedim troškove?

 

O: Da, za ne-kritične primjene: strukturne, ne-korozivne okoline, ukrasne (ne-obalne), i unutarnje okvire. Nikada nemojte koristiti Tier 2 za prehrambene/farmaceutske usluge, posude pod tlakom ili-kritične usluge za koroziju bez dodatne provjere (PMI, provjera autentičnosti certifikata, pregled površine).

 

P: Što je najbolje staviti na svoju narudžbenicu kako bih osigurao kvalitetu?

 

O: Navedite naziv mlina. "Baosteel 304L" je nedvosmislen. "304L nehrđajući čelik" nije. Ako ne možete navesti naziv mlina, zahtijevajte "Tier 1 mlin only" i navedite 3-4 prihvatljiva mlina.

 

P: Kako mogu provjeriti je li certifikat tvornice autentičan?

 

O: Kontaktirajte prodajni ured tvornice ili ured za kvalitetu i zamolite ih da potvrde broj certifikata. Mlinovi razine 1 mogu to učiniti brzo. Ako dobavljač ne može osigurati digitalno potpisanu potvrdu iz mlina, budite sumnjičavi.

 

P: Što je "serija 200" i zašto je loša?

 

O: Nehrđajući čelik serije 200 (npr. JIS SUS 201) zamjenjuje nikal manganom radi smanjenja troškova. Ima 30-50% manju otpornost na koroziju od serije 300. Neki neetični dobavljači prodaju seriju 200 kao "304" - PMI to otkriva jer serija 200 ima 1-3% Ni u odnosu na . 8%+ za 304.

 

P: Trebam li-inspektora treće strane (SGS, BV, TUV)?

 

O: Za Tier 1 materijal: nije obavezno, ali se preporučuje za velike narudžbe. Za Tier 2: preporučeno. Za razinu 3: OBAVEZNO. Za razinu 4: ne preporučuje se jer ne biste trebali kupovati materijal razine 4. Inspekcija-treće strane otkriva-nesukladan materijal PRIJE nego napusti tvornicu.

 

P: Mogu li posjetiti mlin prije nego što dam veliku narudžbu?

 

O: Da, i toplo se preporučuje za narudžbe iznad 100.000 USD. Mlinovi razine 1 pozdravljaju posjete kupaca i imaju posvećene timove za izvoznu prodaju. Ako dobavljač odbije otkriti naziv tvornice ili odbije posjetiti tvornicu, to je crvena zastavica.

 

P: Je li "Made in China" crvena zastavica za nehrđajući čelik?

 

O: Ne. "Made in China" pokriva materijal razine 1 koji je svjetske-klase. Crvena zastavica nije zemlja podrijetla - nego nepostojanje naziva tvornice, certifikacije i PMI-a na narudžbenici. Narudžbenica koja kaže "Baosteel 316L, EN 10204 tip 3.1, 100% PMI" sigurna je bez obzira na zemlju podrijetla.

 

Pošaljite upit
Dođi k nama
I započnite svoje RFQS sada.
kontaktirajte nas